SME
Sobota, 28. január, 2023 | Meniny má Alfonz

Čo hovorí výskum o vplyve stavebných materiálov na naše zdravie?

Prostredie, v ktorom bývame, je dôležité. Aké sú pravidlá zdravého bývania?

(Zdroj: Baumit)

Výskumný park Viva vznikol v roku 2015. Nachádza sa v rakúskom Wopfingu v tesnej blízkosti Centra pre inovácie spoločnosti Baumit. Výskumný park Viva je najväčším európskym výskumným zariadením svojho druhu. Jeho hlavným cieľom je presne zmerať a vyhodnotiť vplyv rôznych stavebných materiálov na kvalitu bývania.

Desaťnásobne viac výskumu

Postavených bolo 12 výskumných domov z rôznych stavebných materiálov – od masívnej konštrukcie, betónu, tehál, dreva až po ľahké drevené rámové konštrukcie. Domčeky s rozmerom 4 x 5 m sú opatrené najrôznejšími vnútornými a vonkajšími stavebnými materiálmi bežne dostupnými na trhu. Pre každý dom platia rovnaké klimatické podmienky a rovnaký súčiniteľ prestupu tepla U, okrem jedného domu bez zateplenia. Strechy, podlahy, okná a dvere sú vo všetkých domoch rovnaké. V domoch sa simulujú aj autentické podmienky bývania ako je varenie, sprchovanie – aktivity, ktoré spôsobujú zvýšenie vlhkosti v interiéri. Domy sa pravidelne vetrajú.

Ktoré faktory pohody sa skúmajú?

V rámci komparatívnej analýzy kvality vnútorného vzduchu (IAQ) sa jednotlivé parametre každého typu budovy posudzujú z medicínskeho hľadiska: vnútorná klíma, vzdušné ióny, VOC (prchavé organické zlúčeniny), hluk a zápach. Okrem týchto faktorov sa skúmajú aj alergické reakcie (podráždenie slizníc, nosa, očí), únava, stres z hluku, kvalita spánku.

Z toho je možné získať poznatky o vplyve použitých stavebných materiálov na vzduch v interiéri a tým aj na pohodu obyvateľov. Do hodnotenia sú okrem strednodobých a dlhodobých pozorovaní zahrnuté aj krátkodobé stavy ako sú denné výkyvy a sezónne zmeny. V rokoch 2015 až 2016 hodnotilo subjektívne pocity v rôznych domčekoch vyše 200 návštevníkov vo výskumnom parku.

Výber a zladenie koncepcie merania sa uskutočnil v spolupráci s odborníkmi Lekárskej fakulty vo Viedni, Rakúskeho inštitútu pre stavebnú biológiu a ekológiu IBO, Odbornej vysokej školy FH Burgenland a Rakúskej agentúry pre zdravie a potravinovú bezpečnosť AGES. V týchto inštitúciách boli údaje aj analyzované a vyhodnocované.

Akým spôsobom sa získavajú údaje?

Údaje sa merajú automaticky. V každom dome je nainštalovaných 33 snímačov. Údaje sú permanentne zaznamenávané riadiacou jednotkou Simatic. Výber senzoriky, implementáciu meracieho systému, určenie meracích bodov a kalibráciu zastrešila Odborná vysoká škola FH Burgenland.

Dotknuté výskumné domy sú pod notárskym dohľadom anonymizované a majú určený unikátny číselný kód tak, aby to neovplyvňovalo vyhodnocujúce inštitúty. Spotrebu energie, akustiku a hluk vyhodnocuje spoločnosť Baumit, všetky ostatné údaje analyzujú externí partneri projektu.

Za dva roky sa zanalyzovalo a vyhodnotilo až 5 miliónov dát. Výsledky vnášajú nové svetlo do problematiky pohody a zdravia pri bývaní.

A čo ma z toho spoločnosť Baumit a jej zákazníci?

Na základe nových poznatkov môže spoločnosť ešte cielenejšie vyvíjať výrobky s presne zadefinovanými úžitkovými vlastnosťami. To znamená, že Baumit bude vedieť svojim zákazníkom jasne povedať, ktoré výrobky a systémy stavebných materiálov majú akú výhodu, čo najlepšie reguluje vnútornú klímu, ako postaviť dom, aby trvalo zlepšil kvalitu nášho bývania.
Tak začneme viac uvažovať nad prínosmi rôznych materiálov pre naše zdravie a príjemnejšie bývanie.

Pozrite si výsledky meraní pre jednotlivé domy a vyberte si to najlepšie pre váš domov.

Tento článok vám prináša Baumit

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Európania strávia až 90 percent svojho života v interiéroch.

Vzduch ovplyvňuje to, ako sa cítime.


SME Creative 30. nov

Viac ako štvrtina pamiatok je v narušenom až dezolátnom stave.


SME Creative 19. okt

Fasáda toho dokáže viac, ako si myslíte.


SME Creative 5. okt

Zdravie ovplyvňujú aj steny v interiéri.


SME Creative 28. jún