SME
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Na hrúbke záleží. Aj dva centimetre rozhodujú

Stále viac sa hovorí o vplyve vnútorného vzduchu a stavebných materiálov na naše zdravie.

Pri stavbe domu alebo rekonštrukcii bytu kladieme malý dôraz na výber stavebných materiálov. Pri rozhodovaní nám môžu napomôcť aj výsledky z výskumného parku Viva vo Wopfingu, ktorý od roku 2015 zbiera a vyhodnocuje údaje o vplyve stavebných materiálov na kvalitu nášho bývania a na naše zdravie.

3 základné pravidlá pre postavenie zdravého domu

1. Prvoradá je tepelná izolácia

Kvalitná tepelná izolácia dokáže zabezpečiť vyváženú klímu v interiéri a zvýšiť celkový komfort bývania. A nejde len o úspory energie v zimnom období. Tepelná izolácia chráni rozhodujúcou mierou interiér aj pred letným prehrievaním.

2. Na hmotnosti záleží

Masívne steny slúžia ako zásobník energie. Domy s kvalitnou izoláciou a masívnymi stenami, t. j. s veľkou objemovou hmotnosťou, sú energeticky najúspornejšie a dokážu optimálne vyrovnávať aj krátkodobé teplotné výkyvy počas letných i chladných dní.

3. Na kvalite interiérových materiálov záleží

Správny typ a hrúbka vnútornej omietky významnou mierou pomáha regulovať vnútornú vzdušnú vlhkosť a znižuje mieru výskytu organizmov škodlivých pre naše zdravie.

Ako omietka vplýva na kvalitu vnútorného vzduchu?

Poďme si porovnať domy z výskumného parku Viva. Betónový dom bez omietky a s minerálnou omietkou rôznych hrúbok. Betónová stena má výborné akumulačné vlastnosti, výborne izoluje zvuk a chráni aj pred účinkami elektromagnetických polí. Betón ale sám o sebe nedokáže dobre regulovať vlhkosť. A práve správna vlhkosť v interiéri má výrazný vplyv na kvalitu vnútorného vzduchu.
Dom z betónu bez omietky alebo s disperzným náterom prekračoval alebo nedosahoval hodnoty pohody bývania, to znamená, že vlhkosť vzduchu kolísala oveľa častejšie. Buď bolo veľmi sucho alebo veľmi vlhko. Na druhej strane betónový dom s vnútornou vápennou omietkou vykazoval konštantnú relatívnu vlhkosť od 40 do 60 %.

Omietka ako absorbér vlhkosti

Difúzne otvorené, minerálne omietky dokážu veľmi dobre absorbovať a opäť odovzdávať okoliu vlhkosť vzduchu. Výsledok špeciálnych testov absorpcie vlhkosti vo výskumnom parku Viva ukázal, že pri náhlom náraste relatívnej vlhkosti vzduchu zo 40 % na 80 % (napr. sprchovaním alebo varením) dokáže betónová stena s 2 cm vrstvou Klima omietky v priebehu dvoch hodín absorbovať dvakrát toľko vlhkosti ako neomietnutá betónová stena.

Bez omietky dochádza na kritických miestach na betónovej stene pri vysokej vlhkosti vzduchu ku kondenzácii alebo k vlhkým miestam, ktoré sú živnou pôdou pre plesne. Ak sa tieto betónové plochy omietnu, pôsobí omietka ako vyrovnávacia vrstva a dokáže absorbovať vlhkosť. V čase, kedy je vlhkosť vzduchu vysoká, absorbuje sa tak, aby sa mohla opäť odovzdať v čase, kedy je vlhkosť vzduchu nižšia. Samotný betón túto schopnosť skoro vôbec nemá.

Omietka pomáha pri suchom vzduchu

Vlhkosť vzduchu nižšiu ako 20 až 30 % vnímajú ľudia ako nepohodlnú. Často spôsobuje podráždenie slizníc. Aj takejto nízkej vlhkosti vzduchu dokážu omietky zabrániť. Vlhkosť, ktorú omietka absorbovala počas bežnej činnosti ako varenie, pranie, sprchovanie, pri suchom vzduchu pomaly odovzdáva naspäť do prostredia.

Na hrúbke záleží

Pre dobrú reguláciu vlhkosti nestačí si vybrať len správny typ omietky, ale naniesť aj správnu hrúbku.

„Skutočnosť, že takéto tenké vrstvy omietky majú za následok značný rozdiel pri schopnosti absorbovať vlhkosť pri bežnom používaní, nás prekvapila,“ hovorí Dr. Jürgen Lorenz, vedúci výskumu a vývoja v Baumit Wopfinger. „Výsledok ozrejmuje ako dokáže veľmi dobrá vnútorná vrstva v betónových stavbách ovplyvniť a zlepšiť vnútornú klímu a týmto prispieť k zdravšiemu bývaniu.“

Omietka o hrúbke 1,5 až 2 cm dokáže pri zvýšenej vlhkosti veľmi rýchlo absorbovať veľké množstvo vodnej pary a v prípade suchého vzduchu ju dokáže vrátiť naspäť. Výsledkom je vyrovnaná vlhkosť vzduchu bez veľkých výkyvov.

Prírodné riešenie

Produkty Baumit Klima vznikli s cieľom zlepšiť klímu v interiéri. Omietka Baumit Klima je minerálna omietka s obsahom prírodného vápna. Je paropriepustná a pôsobí ako prirodzený regulátor vlhkosti. Tento efekt je ešte znásobený jej mikroporéznou štruktúrou. V porovnaní s bežnými interiérovými omietkami dokáže pohltiť viac vlhkosti za kratší čas. V prípade zníženia miery vlhkosti omietka pomaly a rovnomerne vráti pohltenú vlhkosť naspäť do interiéru.

Výskumy ukázali, že omietka Baumit Klima pomáha udržiavať ideálnu mieru vlhkosti v interiéri (40 – 60 %). Obsah vápna navyše výrazne znižuje pravdepodobnosť, že omietku napadnú mikroorganizmy. Vďaka vysokej hodnote pH (12 – 13) má omietka aj fungicídne a antibakteriálne vlastnosti. Antistatický povrch omietky taktiež zabraňuje usadzovaniu jemných prachových častíc, čím prispieva k zdravému, čistému a príjemnému prostrediu vo vašom byte či dome.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Zdravie ovplyvňujú aj steny v interiéri.


28. jún

Keď interiérová farba môže byť viac ako len farba. V čom sa skrýva jej tajomstvo?


Baumit 28. jún

Trpíte alergiou na peľ, prach alebo roztoče?


SME Creative 11. máj

Farba na steny Baumit Ionit Color redukuje peľ vo vzduchu až o 90 percent.


SME Creative 10. máj