SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Ochrana pred tropickou horúčavou

Aj tepelná izolácia nám môže zachovať chladnú hlavu.

Pri tropických horúčavách, ktoré dosahujú viac ako 30 °C, si zateplené domy zachovávajú v interiéri znesiteľných 25 °C. „Masívny“ spôsob výstavby podporuje chladiaci efekt. Vyplynulo to z dlhodobých meraní výskumného parku vo Wopfingu, ktorý sa zaoberá vplyvom stavebných materiálov na naše zdravie a bývanie.

Na celom svete sa v súčasnosti spotrebuje viac energie na chladenie budov ako na ich vykurovanie. Pri pravidelných teplotách v lete, ktoré dosahujú viac ako 30 °C, si aj v našich zemepisných šírkach stále častejšie kladieme otázku: „Existuje ekologický a cenovo výhodný spôsob akým si môžeme ochladzovať dom?“ Viac ako dva a pol roka sa vo výskumnom parku Viva spoločnosti Baumit merajú a zaznamenávajú vonkajšie a vnútorné teploty v desiatich rôznych výskumných domoch, postavených z rôznych materiálov. Výsledky hovoria jasne: Tepelná izolácia chráni aj pred letným prehriatím.

Počas mimoriadne horúceho leta v roku 2015, keď sa teplota vzduchu vyšplhala až na 36 °C, sa v zateplených domoch namerala teplota nižšia aj o 5 °C. Priemerná teplota v interiéroch zateplených tehlových alebo betónových domov bola okolo 25 °C a v nezateplenom dome (napr. stará zástavba s tehlami hrúbky 25 cm bez izolácie) to boli tropické teploty cez 30 °C. Južne orientované okná navyše neboli chránené žalúziami.

Stena ako zásobník tepla

Tepelná izolácia chráni murivo pred slnkom a horúčavou. Ale rozhodujúci vplyv na teplotu v interiéri má aj akumulačná schopnosť materiálu, z ktorého je stena postavená. Merania ukázali, že masívne, ťažké steny, t. j. murivá s vyššou objemovou hmotnosťou, dokážu viac akumulovať slnečné teplo, ktoré neskôr počas chladnejších večerných hodín vyžarujú späť. Tento efekt zabezpečuje stabilnejšiu teplotu v interiéri.

Masívne steny v kombinácii s dostatočným zateplením tak prispievajú k chladnejšiemu a príjemnejšiemu prostrediu. Na druhej strane, čím je konštrukcia stien „ľahšia“, tým je teplota v interiéri počas horúcich letných dní vyššia, a to aj napriek tomu, že súčiniteľ prestupu tepla U a účinnosť izolácie sú rovnaké.

Masívna konštrukcia s dostatočnou tepelnou izoláciou odoláva teplu počas letných dní omnoho dlhšie, pretože dokáže akumulovať viac energie.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Imunita pretrvá viac ako päť mesiacov.

14. jan

Základ príjemného bývania je pomerne jednoduchý.

28. okt

Výber farby nie je len o odtieni.

25. aug

Takto vyzerá prvá pomoc pre vlhké múry.

29. jún