SME
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Vôňa alebo zápach v dome?

Testovanie rôznych typov domov profesionálnymi ovoniavačmi vzduchu.

(Zdroj: kues/Fotky&Foto)

Nežiaduce pachy spôsobené stavebnými materiálmi sú nielen nepríjemné, ale môžu tiež indikovať prítomnosť škodlivých látok. Pachy spôsobujú zväčša rôzne prchavé látky a aj keď jednotlivé látky cítime, nemusíme ich vždy zmerať pomocou meracích prístrojov, nakoľko ich koncentrácia je často pod limitnými hodnotami.

Pri takýchto nízkych koncentráciách sa vykonávajú testy senzorického zápachu pomocou certifikovaných odborníkov na pachy. Alebo ich jednoducho môžeme nazvať ovoniavačmi vzduchu, ktorí absolvovali špeciálny výcvik na rozpoznanie, odlíšenie a vyhodnotenie jednotlivých pachových látok.

Čo sa hodnotí?

Pri teste zápachu sa hodnotia štyri parametre:

  • intenzita zápachu,
  • subjektívny dojem,
  • tolerancia,
  • kvalita pachov.

Čím je vyššia koncentrácia skúmanej látky, tým má vyššiu intenzitu zápachu. Hodnotenie sa zapisuje na stupnici v škále od 0 (bez zápachu) až po 5 (veľmi silný zápach). Subjektívny dojem sa hodnotí na deväťdielnej škále a to od úplne prijateľného (4) až po úplne neprijateľný (-4). Tolerancia hovorí o akceptovaní istého pachu v interiéri, a to berúc v úvahu aj využitie priestorov. Kvalita zápachu sa opisuje slovne.

Testovanie vo výskumnom parku Viva

Vedci hľadali súvislosť medzi zápachom a rôznym typom výstavby. Vo výskumnom parku na stavebné materiály vo Wopfingu vykonali dve série meraní zápachu. Prvá séria sa uskutočnila 7 mesiacov po dokončení výstavby výskumných domov, druhá po 14 mesiacoch. Výsledky oboch testov hovoria jasne: betónové a tehlové domy s vnútornou omietkou dosiahli oveľa nižšie hodnoty intenzity zápachu. Ich hodnotenie sa pohybovalo v škále neutrálny až príjemný. Naopak domy s drevenou rámovou konštrukciou a sadrokartónovým obložením, ako aj masívny drevený dom mali vysokú intenzitu zápachu a to aj po roku. Mimochodom, intenzita zápachu neznamená automaticky nepohodlnosť. Intenzívny zápach vnímaný ako nepríjemný bol len v domoch s drevenou rámovou konštrukciou, tolerancia zápachu bola označená ako podpriemerná. Naopak v masívnom drevodome napriek vysokej intenzite zápachu, bola jeho tolerancia klasifikovaná ako prijateľná, pri subjektívnom vnímaní zápachu bolo hodnotenie priemerné.

Testovanie zápachu po 7 mesiacov, porovnanie rôznych materiálov. Výsledky testov zápachu preukázali, že tehlové a betónové domy s vnútornou omietkou obstáli najlepšie vzhľadom na toleranciu zápachu a subjektívne vnímanie. Masívny drevodom je špecifický, nakoľko intenzívny zápach bol pre niektorých príjemný, ale pri iných bol príliš intenzívny. Zdroj: IBO, Innenraumanalytik OG

Prečítajte si tiež:Ak miestnosť vonia novotou, buďte opatrní. Môže to byť nebezpečnéČítajte 

Každý dom má svoju typickú vôňu - merania po 14 mesiacoch

Vedci druhý test na zápachy vykonali po 14 mesiacoch po výstavbe výskumných domov. Zaujímavým zistením bolo, že každý dom si zachoval svoj typický svojský zápach aj po roku. V obývaných domoch si tento zápach málokedy uvedomíte, pretože je prekrytý inými pachmi spôsobenými činnosťami v dome. Ale môžete ho zacítiť napríklad po návrate z dlhšej dovolenky, kedy dom bol dlhší čas neobývaný a nevetraný.

Testovanie zápachu po 14 mesiacov, porovnanie rôznych materiálov. Výskumné domy s drevenou rámovou konštrukciou a sadrokartónovým obložením, ako aj masívny drevený dom mali vysokú intenzitu zápachu ešte aj po roku. Intenzívny zápach vnímaný ako nepríjemný bol pre väčšinu odborníkov len v domoch s drevenou rámovou konštrukciou. Zdroj: IBO, Innenraumanalytik OG

Uistite sa, že používate zdravé stavebné materiály!

Nežiaduce pachy spôsobené stavebnými materiálmi nie sú v nových budovách neobvyklé. Nielenže môžu spôsobovať nepríjemný zápach, ale môžu indikovať tiež prítomnosť škodlivých látok, napríklad niektoré prchavé voľné látky označované ako VOC, formaldehyd, terpény a iné.

Našťastie ľudia majú jemne vyladený varovný systém – čuch. Všeobecne platí, že ľudia dokážu zacítiť prchavú látku aj vtedy, keď je len v malých množstvách a to ešte skôr, ako dosiahne limitné hodnoty ohrozujúce zdravie. V novopostavenom dome či v akurát zrekonštruovanom byte nezabúdajte preto na dostatočné a intenzívne vetranie. Problémom je, ak nepríjemné pachy ostanú citeľné aj po niekoľkých mesiacoch a vy začnete mať bolesti hlavy, pociťujete únavu alebo podráždenie.

Zdravé obytné prostredie je v súčasnosti dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. A tak otázka kvality vnútorného vzduchu je čoraz akútnejšia. Ak chcete po dokončení stavby či rekonštrukcie vopred vylúčiť znečistenie zápachom, používajte zdravé stavebné materiály. Nečítajte len etikety na potravinách, čítajte ich aj na stavebných materiáloch. Nemusíte byť dokonca ani vyškoleným chemikom. Pre lepšiu orientáciu použite výrobky, ktoré sú označené ako nízkoemisné, ekologické a minerálne materiály. Jedným z označení je aj certifikát Natureplus, ktorý garantuje dodržiavanie vysokokvalitných štandardov v oblastiach, ktoré majú vplyv na trvalú udržateľnosť – počnúc čistým a efektívnym výrobným procesom, cez ochranu životného prostredia, zodpovedné využívanie zdrojov až po samotný vplyv na človeka. Baumit Slovensko získalo tento medzinárodný certifikát pre produktový rad vnútorných omietok Baumit Klima, ktoré prispievajú k zdravému bývaniu a zlepšujú vnútornú klímu priestorov.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Zdravie ovplyvňujú aj steny v interiéri.


28. jún

Keď interiérová farba môže byť viac ako len farba. V čom sa skrýva jej tajomstvo?


Baumit 28. jún

Trpíte alergiou na peľ, prach alebo roztoče?


SME Creative 11. máj

Farba na steny Baumit Ionit Color redukuje peľ vo vzduchu až o 90 percent.


SME Creative 10. máj