SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Na horúčavy myslite už pri stavbe domu

Klimatické katastrofické scenáre už dávno nie sú len príbehmi z knižiek sci-fi.

Zmena klímy sa stáva súčasťou našich životov a už dnes čoraz viac ovplyvňuje aj našu pohodu pri bývaní.

Aj preto je potrebné už pri plánovaní domu či bytu myslieť na opatrenia, ktoré zmiernia dopad očakávaných klimatických zmien.

Tohtoročný jún bol na Slovensku historicky najteplejším júnom. Boli extrémne vysoké počty letných a tropických dní.

shmu.sk

Na čo myslieť pri stavbe domu?

Je rozdiel, či si vyberáte materiál na víkendový dom alebo na dom, ktorý budete trvalo obývať.

Každý dom alebo stavba si vyžaduje individuálny prístup. Zamerajme sa na rodinné domy s trvalým bývaním.

Masívne steny sú výhodou

Na trhu nájdeme široký sortiment murovacích materiálov. Aký materiál ale použiť?

Podľa posledných výskumov je dôležité všímať si tzv. akumulačnú schopnosť materiálu. Čím je stena masívnejšia (má vyššiu objemovú hmotnosť a aj mernú tepelnú kapacitu), tým má lepšie akumulačné vlastnosti. Veľmi jednoducho povedané, materiál je schopný ukladať prebytok energie a postupne ho uvoľňovať späť.

Keďže masívne steny dokážu nadbytočné teplo odoberať a uskladňovať, až kým sa nenaplní ich tepelná kapacita, v lete využijete túto schopnosť na prirodzené schladzovanie interiéru bez klimatizácie. V zime zasa viete využiť akumulačnú schopnosť materiálov v prípadnom stave núdze, napríklad pri výpadku kúrenia, keď nahriaté steny slúžia ako náhradný zdroj tepla.

Rovnako ju však využijete aj pri bežnej prevádzke, kde pri odchode do práce môžete vykurovaciu teplotu znížiť a nemusíte sa obávať chladu po návrate domov, pretože vďaka uvoľňovaniu tepla z masívnych stien bude vo vašom byte ešte stále príjemne teplo.

Ktorý dom sa v lete prehreje najpomalšie?

Merania vo výskumnom parku Viva vo Wopfingu prebiehali počas mimoriadne horúceho leta v roku 2015, keď sa teplota opakovane vyšplhala až na 36 °C.

Pri výskume okná neboli chránené vonkajšími žalúziami. Najchladnejšie bolo v zateplenom masívnom betónom dome a to 24 °C. 27 a 28 °C dosiahli zateplené stavby z tehly a masívneho dreva. Naopak najteplejšie bolo v zateplenej montovanej drevostavbe a v nezateplenom dome.

Pri výbere materiálu na stavbu domu siahnite ideálne po materiáloch s veľkou objemovou hmotnosťou ako napríklad betón, tradičná tehla, vápenno-piesková tehla príp. masívne drevo v hrúbke, ktorá zabezpečí dostatočnú akumuláciu tepla a doplňte ich kvalitným zateplením.

Čo ušetríte na hrúbke muriva, to pridajte na hrúbke zateplenia

Nie je žiadnym tajomstvom, že napriek rôznym reklamným sloganom je kombinácia štíhlej masívnej obvodovej steny a zateplenia v hrúbke aj 20 cm výhodná nielen finančne, ale i z pohľadu kvality bývania, a potvrdzujú to i výsledky meraní z výskumného parku Viva vo Wopfingu.

Navyše zateplenie má pozitívny vplyv i na samotnú obvodovú stenu. Chráni ju pred namáhaním extrémnymi výkyvmi teploty alebo pred poškodením mrazom a predlžuje tak jej životnosť.

Dobré riešenie aj bez masívneho muriva

Kým pri zateplení masívnych stien rôznymi typmi izolantov nepocítite v interiéri nijaký výrazný rozdiel, správny výber tepelnej izolácie pri ľahkých montovaných stavbách alebo v podkroviach môže výrazne prispieť ku komfortu pri bývaní.

Zvážte preto vždy typ tepelnej izolácie a pre ľahké montované stavby si vyberte izolácie s väčšou objemovou hmotnosťou a dlhším fázovým posunom, napríklad drevovláknité izolačné dosky.

„Pre dosiahnutie dlhého fázového posunu je dôležité teplo niekde zdržať – uložiť do hmoty, aby neprešlo do interiéru. A čím viac tepla dokážeme uložiť, tým lepšie. Pre dlhý fázový posun sú preto podstatné akumulačné schopnosti izolácií. Akumulácia tepla je práve to, čo robí rozdiel medzi izoláciami,“ hovorí architekt František Lehocký.

Pohodová teplota v interiéri

Teplota na vnútornom povrchu obvodových stien ma výrazný vplyv na pohodu v interiéri.

Zateplené steny majú v zime trvale vyššiu povrchovú teplotu, ktorá umožňuje znížiť vykurovaciu teplotu na odporúčanú teplotu +20 °C bez rizika zníženia komfortu. A nižšia, stabilná teplota vzduchu znamená automaticky tiež vlhkosť vzduchu v zdraviu prospešnom rozmedzí 40 – 60 % aj počas vykurovacej sezóny.

Súvisiaci článokHorúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu?Čítajte 

Tieto závery sa opierajú aj o výskum, ktorý prebiehal vo výskumnom parku Viva v zimnom a aj v letnom období na rôznych typoch domov, pričom najmenšie teplotné výkyvy na povrchu stien v zimnom aj letnom období boli práve v zateplených domoch z betónu a tehly.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zdravie ľudí ovplyvňuje až v 80 percentách prostredie, v ktorom žijú a spôsob ich života.

Zdravý životný štýl a kvalitné bývanie pozitívne vplýva nielen na naše telo ale aj dušu. Bez ohľadu na to, pre akú architektúru sa rozhodnete, myslite vždy na to, aby ste stavali a neskôr aj bývali zdravo.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Európania strávia až 90 percent svojho života v interiéroch.

Vzduch ovplyvňuje to, ako sa cítime.


SME Creative 30. nov

Viac ako štvrtina pamiatok je v narušenom až dezolátnom stave.


SME Creative 19. okt

Fasáda toho dokáže viac, ako si myslíte.


SME Creative 5. okt

Zdravie ovplyvňujú aj steny v interiéri.


SME Creative 28. jún