SME
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Kedy je správny čas nasťahovať sa do novostavby?

Pozor na znečisťujúce látky v interiéri.

(Zdroj: Baumit)

Zdravé prostredie vo vnútorných priestoroch je každým dňom dôležitejšie. Otázka kvality ovzdušia v interiéri a úrovne jeho znečistenia je stále aktuálnejšia a venuje sa jej stále väčšia pozornosť. Znečistiť vzduch v interiéri, najmä v nových budovách alebo v budovách po rekonštrukcii, môžu tzv. VOC (prchavé organické zlúčeniny), ktoré dokonca môžu, pri vysokých koncentráciách, spôsobiť zdravotné problémy.

VOC (volatile organic compounds) sú dráždivé látky a pachy, ktoré sa nachádzajú v mnohých výrobkoch, vrátane stavebných materiálov. Ľahko sa odparujú aj pri nízkych teplotách. VOC zahŕňajú alifatické a alicyklické zlúčeniny, aromatické látky, chlórované látky, estery, aldehydy, ketóny, terpény a ďalšie. Mnohé sa používajú na výrobu plastov, rozpúšťadiel, farbív, trieslovín, parfumov a liečiv. Vo vyšších koncentráciách môžu viesť k zdravotným problémom.

Merania vo výskumnom parku Viva

Ktoré znečisťujúce látky sa stavebnými konštrukciami a materiálmi dostávajú do interiéru a v akom množstve? Ako dlho je toto znečistenie v interiéri po dokončení stavby?

Odpoveď na tieto otázky hľadali odborníci z výskumného parku Viva testovaním koncentrácie VOC vo všetkých výskumných domoch. Počas prvých dvoch rokoch výskumu po dokončení stavieb, urobili celkom tri série meraní, na základe ktorých boli schopní komplexne zanalyzovať vývoj koncentrácii VOC látok. Závery boli jednoznačné: krátko po dokončení vykazovali zateplené domy z betónu a tehly veľmi nízke hodnoty VOC (menej ako 500 μg/m3). Výrazne vyššie hodnoty boli zistené v domoch s drevenou rámovou konštrukciou (viac ako 1 000 μg/m2), v domoch z masívneho dreva boli namerané hodnoty 8 000 μg/m3.

Pri meraniach, ktoré sa uskutočnili 15 mesiacov po dokončení, koncentrácia VOC vo vnútornom vzduchu klesla vo všetkých vzorových domoch. Avšak, v dome z masívneho dreva, vnútorný vzduch stále obsahoval vysokú koncentráciu terpénov.

Záver? Ihneď po dokončení stavby sa bez váhania môžete nasťahovať do domu z tehál či betónu, ale citliví ľudia by mali, ak je to možné, počkať aj niekoľko mesiacov, kým sa nasťahujú do domu z drevenej rámovej konštrukcie či masívneho dreva. Každý, kto stavia drevený dom, musí rátať s tým, že za určitých okolností, látky špecifické pre drevo, ako sú terpény, môžu byť prítomné vo vnútornom vzduchu ešte veľmi dlhý čas.

Minerálne interiérové farby a omietky

V domoch vo výskumnom parku Viva boli použité interiérové farby a omietky Baumit Klima, Ionit a Baumit Divina, ktoré nepreukázali žiadne relevantné emisie znečisťujúcich látok počas testovania VOC. Všetky použité produkty sú minerálne, bez škodlivých látok a rozpúšťadiel.

Bernhard Damberger, expert na znečisťujúce látky pre IBO Innenraumanalytic OG (Rakúsky inštitút pre stavebnú biológiu a ekológiu), takto vysvetľuje proces a záver meraní VOC: „Počas našich meraní sme skúmali látky, ktoré majú potenciálne zdravotné riziko a v interiéri sa „vyparujú“.

Ide o látky označované ako VOC. Aby sme boli schopní popísať detailné závery o jednotlivých zdrojoch VOC, skúmali sme nielen ich celkový obsah, ale tiež jednotlivé látky ako sú afiláty, alicyklické látky, aromatické látky, chlórované látky, aldehydy alebo terpény. Napríklad, vysoká koncentrácia alifatických a alicyklických látok môže naznačovať prítomnosť rozpúšťadiel.

Vzorky sme odobrali podľa rakúskej normy ÖNORM M5700-2 snímaním vzduchu v strede miestností. S pomocou adsorbentu bol vzduch oddelený od meraných znečisťujúcich látok. Vyhodnotenie sme uskutočnili použitím plynovej chromatografie s hmotnostnou spektrometriou.

Záver bol jednoznačný: domy postavené z tehál a betónu mali najnižšie hodnoty v našich meraniach VOC, zatiaľ čo domom z masívneho dreva trvalo dlhšie, kým sa znečisťujúce látky „vyparili“. Je však veľmi dôležité mať na pamäti, že znečisťujúce látky sa do interiéru môžu dostať aj prostredníctvom zabudovania alebo osadenia rôznych interiérových doplnkov (ako sú napríklad podlahové krytiny a nábytok)!“

Málo času na vyschnutie

Existuje veľa zdrojov VOC, ktoré sa do vnútorného prostredia dostávajú zo stavebných materiálov. Okrem farieb a lakov, sú často zdrojom lepidlá a plastové povrchy. Vo všeobecnosti sa VOC vyparia relatívne rýchlo. V najlepšom prípade je nový dom s dobrým vetraním prakticky najneskôr po roku bez akýchkoľvek emisií VOC. V prípade, že sa počas realizácie stavby z nejakého dôvodu nedodržia predpísané technologické prestávky, môže sa stať, že zdroj VOC ostane prakticky v stavbe „zamknutý“ a často sa potom vyparuje roky.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Zdravie ovplyvňujú aj steny v interiéri.


28. jún

Keď interiérová farba môže byť viac ako len farba. V čom sa skrýva jej tajomstvo?


Baumit 28. jún

Trpíte alergiou na peľ, prach alebo roztoče?


SME Creative 11. máj

Farba na steny Baumit Ionit Color redukuje peľ vo vzduchu až o 90 percent.


SME Creative 10. máj