SME
Piatok, 30. september, 2022 | Meniny má Jarolím

Zažite účinky vzdušných iónov na vlastnej koži

Keď interiérová farba môže byť viac ako len farba. V čom sa skrýva jej tajomstvo?

(Zdroj: Baumit)

Spomínate si na príjemný pocit, aký ste mali pri horskom vodopáde, v lese alebo na pobreží mora? Prispel k tomu čistý a svieži vzduch.

Takmer každý tretí človek dnes trpí alergiou a asi 90 % nášho života trávime v interiéroch, pričom každý z nás spotrebuje neskutočných 11 200 litrov vzduchu za deň. Toto sú určite dva silné argumenty na to, aby sme venovali zvýšenú pozornosť kvalite vnútorného vzduchu.

Prečo sú ióny zdraviu prospešné?

Určite ste už počuli o vzdušných iónoch, ktoré sú v určitom množstve prirodzenou súčasťou vzduchu, ktorý dýchame. Viete asi aj to, že veľmi vysoká koncentrácia je vo sviežom vzduchu práve pri horskom vodopáde, v lese či na pobreží mora, a naopak, v mestskom ovzduší koncentrácia iónov klesá, a to práve vplyvom znečistenia ovzdušia.

Vzdušné ióny pritom preukázateľne prospievajú ľudskému zdraviu a uľahčujú regeneráciu ľudského organizmu. Viažu na seba čiastočky jemného prachu a peľu vo vzduchu, vytvárajú z nich väčšie zhluky, ktoré následne padajú k zemi. Vzduch, ktorý dýchame, je tak oveľa čistejší a zdravší a naše zdravie je menej ohrozené alergiami a chorobami dýchacích ciest.

Vyvážená vlhkosť a viac vzdušných iónov

Viac vzdušných iónov teraz môžete mať aj u vás doma. Stačí ak vašim stenám doprajete nový náter interiérovou farbou Baumit Ionit Color, ktorá aktívne zvyšuje počet zdraviu prospešných iónov, pričom najlepšie funguje vtedy, keď je vlhkosť vzduch v miestnosti v optimálnom rozmedzí 40 – 60 %.

O aktívnu reguláciu vlhkosti sa môže postarať vhodná kombinácia materiálov, z ktorých je dom postavený alebo vhodná vnútorná omietka na vápennej báze či špeciálne stierky Baumit Ionit Fino alebo Finish, ktoré sú vhodné aj na sadrokartón. V miestnosti so špeciálnym náterom Baumit Ionit Color bolo nameraných viac vzdušných iónov ako v miestnosti s bežnou disperznou vnútornou farbou. Množstvo iónov sa ustálilo na hodnote 3600/cm3 vzduchu, čo je približne taký počet ako v lese.

Ako funguje farba Baumit Ionit Color?

  • Baumit Ionit Color obsahuje minerálne plnivo, ktoré je „zodpovedné“ za tvorbu vzdušných iónov
  • Ióny sa vytvárajú na základe fyzikálnych princípov, ktoré sú trvalé
  • Tieto procesy prebiehajú najlepšie pri optimálnej vlhkosti vzduchu medzi 40 a 60 %
  • Vzduch, ktorý dýchame, je tak čistejší a zdravší

Ideálne riešenie pre zdravý vzduch

Všetky výrobky Baumit Ionit sú minerálne, vysoko paropriepustné a získali ekologický medzinárodný certifikát Natureplus. Ekologická značka Natureplus je jedinou európskou značkou pre stavebné výrobky, ktorá je založená na prísnych vedeckých kritériách a základ tvoria tri kľúčové piliere: ochrana klímy, zdravé bývanie a trvalá udržateľnosť.

Takéto produkty zlepšujú kvalitu vzduchu, znižujú jeho znečistenie, podporujú regeneráciu ľudského organizmu a zvyšujú kvalitu života pri bývaní. Sú ideálnym riešením pre vnútorné priestory, kde trávime veľa času a zároveň nám záleží na kvalite vzduchu – detské izby, spálne, obývacie izby, ale aj školské triedy či kancelárske priestory.

Teraz môžete získať aj vy interiérovú farbu pre svoj domov. Poďakujte sa svojmu domovu a zapojte sa do súťaže #ZaslúžiSiBaumit. Každý mesiac až do augusta losujeme 3 výhercov, ktorí získajú dve vedrá interiérovej farby Baumit Ionit Color.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Európania strávia až 90 percent svojho života v interiéroch.

Vzduch ovplyvňuje to, ako sa cítime.


SME Creative 30. nov

Viac ako štvrtina pamiatok je v narušenom až dezolátnom stave.


SME Creative 19. okt

Fasáda toho dokáže viac, ako si myslíte.


SME Creative 5. okt

Zdravie ovplyvňujú aj steny v interiéri.


SME Creative 28. jún