SME
Nedeľa, 17. október, 2021 | Meniny má HedvigaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Viete, akú farbu má dokonalá fasáda? Treba myslieť aj na susedov

Fasáda toho dokáže viac, ako si myslíte.

Pri rekonštrukcii domu alebo jeho stavbe by mal mať výber fasády významné miesto. Určí totiž, aký bude váš dom nielen z ulice, ale svojím pôsobením bude nepriamo presahovať aj do interiéru. Čo všetko dokáže urobiť fasáda s domom a ako vplýva na jeho vnútro?

Dôležité je správne zladenie

Pri výbere fasády domu je dôležité, aby ste mali jasno v tom, ako bude dom vyzerať zvnútra. Vnútorný svet by mal ladiť s tým vonkajším.

„Vonkajší vzhľad vytvára očakávania, aký asi bude interiér. Preto je vhodné držať sa v jednom štýle,“ radí architektka Silvia Cejpková.

Ak bude fasáda príliš kontrastovať s vnútrom, označenia útulný domov sa možno nedočkáte. Nehovoriac o tom, že sa možno nehodí k celkovému výzoru okolia, v ktorom budete žiť. Pri výbere fasády sa preto netreba riadiť len metrom svojich obľúbených farieb, ale treba ju prispôsobiť aj okoliu.

„Susedia veľmi intenzívne vnímajú farby vášho domu a majú ju pred očami každý deň. Preto im v rámci dobrých vzťahov nerobme vizuálne zle,“ hovorí Cejpeková.

Čo to znamená v praxi? Je vhodné dodržať harmonické okolie a farbu fasády vyberať v súlade s okolím, aby potom nevznikol chaos. Zbytočné súťaženie o výraznejší dom vytvára nepríjemné chaotické prostredie. Vhodnejšie sú nenápadné jemnejšie farby, ktoré nedráždia pohľady a nevyvolávajú emócie.

Moderné a nadčasové fasády

„Trendom sú stále biele, pieskové a prírodne odtiene a ich kombinácie s drevom alebo kameňom. Pripadne biela hladká a hrubá štruktúra vo farbe. Všeobecne platí, že farebnejšie fasády sú na Orave a juhu. Väčšie mestá vyberajú skôr decentnejšie farby,“ vymenúva Cejpková.

Fasáda je neoddeliteľnou súčasťou výzoru domu, takže aj keď má dobrú architektúru, ale nevhodne zvolené farby, môže to vzhľad domu posunúť o niekoľko kategórií nižšie.

„Je na to dosť príkladov pri rekonštrukciách mestských bytových domov zo začiatku 20. storočia. Iné farby sa používajú pri historických domoch, iné pri rustikálnych a iné sú v súlade s modernou architektúrou,“ dodáva Cejpková.

Preto pri voľbe fasády radí konzultáciu s fasádnym štúdiom alebo inými odborníkmi, ktorí pracujú s konkrétnymi typmi omietok a vyberú farbu na mieru domu.

Vychádzajte z prírodného okolia

„Nadčasové sú málo chromatické farby, neutrálne a blízke k bielej. Moderné sú aj odtiene sivej a teplé odtiene ako béžová, okrová či svetlá hnedá. Používajú sa najmä pri rodinných domoch rustikálneho typu alebo ak už okolitá zástavba má niektoré z týchto farieb,“ radí Cejpková.

V súčasnosti sa do popredia dostáva aj zladenie fasády s farbami, ktoré sa môžu vyskytovať v prírodnom prostredí našich zemepisných šírok. Takými sú svetlá hnedá, zelená a teplé tóny prírodných materiálov.

„Do nášho teritória určite nepatria mentolová zelená, lososovo ružová, marhuľová, pistáciová a podobne. Ak sa vyskytujú v prírode, je to na malých plochách ako kvet a nie na celej fasáde domu. Nesmieme zabúdať, že aj exteriér domu je prírodné prostredie,“ pripomína Cejpková.

Osvieženie v horúcom meste vďaka fasáde

Bledé fasády vyhrávajú boj nielen o vizuálnu priazeň, ale sú vhodnou voľbou aj pre lepší komfort bývania. Najmä v prípade, ak nebývate na samote pri lese, ale stavebný pozemok máte zasadený do mesta.

„V súčasnosti začína byť čoraz väčší problém so stúpajúcim počtom dní s vysokými teplotami a slnečnými dňami aj v našich zemepisných šírkach. Inšpirácie a odpovede na voľbu fasády by som preto hľadal v južanských krajinách. Majú tam skúsenosti s vysokými teplotami a len zriedka vidieť tmavé farby na fasádach,“ hovorí Martin Kriko, poradca pre architektov spoločnosti Baumit.

Svetlá fasáda môže pomôcť eliminovať aj mestské tepelné ostrovy, ku ktorým dochádza koncentráciou stavieb, chodníkov a povrchov odrážajúcich teplo a svetlo. Pomôcť môžu aj stromy, zelené strechy a vegetácia, keďže budú tieniť povrchy budov, odvádzať slnečné žiarenie a uvoľňovať vlhkosť do atmosféry. Do veľkej miery obmedzuje zvyšovanie teploty aj správna voľba fasády.

„V dnešnej dobe sa kladie dôraz na energetickú úspornosť budov, optimálnu vnútornú klímu a zdravé prostredie v nich. Dôležitú úlohu pri prestupe tepla zohráva aj samotná fasáda, jej materiál a farba,“ vysvetľuje Kriko.

„Je nanajvýš potrebné, aby sa fasáda v lete neprehrievala a v zime cez ňu neunikalo teplo. Tiež je dôležité, aby materiály použité pod tepelným plášťom dokázali akumulovať v lete chlad a v zime teplo,“ zdôrazňuje Kriko.

Aj preto je podľa neho rozhodujúca farebnosť, akú si zvolíme. Napríklad tmavý odtieň povrchovej úpravy vie vytvárať vysoké teploty.

„Ak máme tmavý odtieň použitý na povrchoch v okolí okien alebo terás, môže sa stať, že v letných mesiacoch okno radšej neotvoríte, pretože teplo v jeho okolí sa vám dostane dnu. Alebo si neposedíte na terase, lebo z fasády bude sálať naakumulované teplo,“ hovorí poradca Baumitu.

Svetlej sa netreba báť, vydrží byť čistá

Biela farba patrí kvôli svojim estetickým a tepelným vlastnostiam medzi jednu z najpoužívanejších farieb na fasádach. Pôsobí čisto, elegantne a moderne. Pri výbere však zvážte charakter budovy a jej okolie.

Odtieňov bielej je hneď niekoľko, no vo všeobecnosti platí, že ňou fasáde dodáte jednoduchosť a eleganciu. Biela je univerzálnou a nadčasovou farbou, ktorá sa ľahko kombinuje aj s najrôznejšími materiálmi či textúrami. Bude sa k nej hodiť moderný drevený či kamenný obklad. Netreba sa báť, že by sa zašpinila skôr ako ostatné odtiene fasády.

„Samozrejme, na svetlejších fasádach je prach a špina viditeľná skôr. Takéto patinovanie povrchov je však úplne prirodzené. Je potrebné uvedomiť si, že domy a budovy si tiež žijú svoj život a prirodzene sa opotrebujú a zostarnú. Žiaden dom neostane ako vizualizácia pri jeho návrhu,“ hovorí Kriko.

Ak sa fasáda raz za rok umyje miernym tlakom vody, odstránia sa zadržané nečistoty a majiteľ bude dlhšie spokojný so vzhľadom. Tiež sa môžu odstrániť možné ohniská pre vznik machov a rias. Biela fasáda tak určite nie je strašiak, práve naopak. Navyše, výberom svetlých odtieňov môžeme „schladiť“ budovy, prispieť k ochladzovaniu miest a spríjemniť si komfort bývania.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Fasáda toho dokáže viac, ako si myslíte.


SME Creative 5. okt

Zdravie ovplyvňujú aj steny v interiéri.


28. jún

Keď interiérová farba môže byť viac ako len farba. V čom sa skrýva jej tajomstvo?


Baumit 28. jún

Trpíte alergiou na peľ, prach alebo roztoče?


SME Creative 11. máj