SME
Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu

O efektívnosti zateplenia môže rozhodnúť pár centimetrov.

(Zdroj: unsplash.com)

Priemerná slovenská domácnosť spotrebuje na vykurovanie približne 60 percent z celkového množstva energie. Správne navrhnuté zateplenie dokáže účty za energie radikálne znížiť. Okrem toho chráni konštrukciu stavby pred poveternostnými vplyvmi, predlžuje jej životnosť, ovplyvňuje estetiku, prináša aj zdravšie a kvalitnejšie bývanie.

Napriek opodstatneniu zateplenia o ňom stále kolujú rôzne mýty a polopravdy. Tie sú vďaka dnešným moderným technológiám a materiálom dávno prekonané.

Mýtus: Na hrúbke izolácie nezáleží

Správne zvolená hrúbka izolácie pomáha regulovať výmenu pary medzi objektom a vonkajším prostredím. Príliš tenká vrstva izolácie môže spôsobiť kondenzáciu vlhkosti. Zateplenie tak neplní svoju funkciu a nie je efektívne ani z pohľadu financií.

Doplatili na to majitelia starších nehnuteľností. V minulosti sa používali izolačné materiály s hrúbkou menej ako desať centimetrov, čo je neekonomické a mnohí preto zatepľujú druhýkrát.

Hoci nie je možné stanoviť paušálnu hrúbku izolácie, súčasné projekty počítajú s minimálne 15 centimetrami. Konkrétna hodnota sa odvíja od druhu muriva. Odborníci dokážu výpočtami zistiť, kde bude v konštrukcii po zateplení kondenzačná zóna vodných pár.

„Zvýšením hrúbky zateplenia sa táto zóna posunie z muriva do izolantu, odkiaľ sa vlhkosť ľahko dostane do vonkajšieho prostredia,“ vysvetľuje Jana Mančíková, technická poradkyňa spoločnosti Baumit.

Optimálnu hrúbku zateplenia muriva si môžete vypočítať v kalkulačke, alebo si nechať vypracovať tepelnotechnický výpočet. Stačí zadať konkrétny typ muriva a izolantu a zistíte minimálne zateplenie, ktoré spĺňa požiadavky noriem.

Šetriť sa v tomto prípade neoplatí. Rozdiel pár centimetrov v hrúbke izolácie rozpočet výrazne nezasiahne.

Mýtus: Zatepľovanie je drahé a neefektívne

Ostatné sčítanie obyvateľstva z roku 2021 odhalilo, že viac ako dve tretiny rodinných domov na Slovensku nie sú zateplené. Celkové straty na uniknutom teple cez obvodový plášť rodinných domov pritom predstavujú 25 až 35 percent.

Vytvorením účinnejšej tepelnej bariéry dochádza k zníženiu tepelných strát a energetickej náročnosti objektov.

„Kvalitné a vhodne zvolené zateplenie neustále šetrí energiu. Z pohľadu realizácie je zateplenie lacnejšie a rýchlejšie ako komplikovaný omietkový systém,“ vysvetľuje poradkyňa Mančíková. Majitelia zateplených domov zároveň žijú v interiéri s celoročne stabilnou a pohodlnou teplotou.

Počiatočné náklady na zateplenie sa môžu zdať príliš vysoké a návratnosť dlhá. Efekt a význam investície do zateplenia však rastie a v čase zdražovania energií sa doba návratnosti skracuje.

Bremeno nákladov napokon majitelia nehnuteľností nemusia niesť len na svojich pleciach. Už niekoľko rokov sú na Slovensku k dispozícii dotácie a podporné programy na zatepľovanie.

Cez program Obnov dom vyčlenila vláda na finančné príspevky približne pol miliardy eur. Majiteľom domov postavených pred rokom 2013, ktorí dosiahnu energetickú úsporu minimálne 30 percent, štát prepláca až 75 percent oprávnených nákladov (maximálne do výšky 15 tisíc eur). Pri úspore viac ako 60 percent energií je finančný príspevok o štyritisíc eur vyšší.

Mýtus: Zatepľovanie spôsobuje problémy s vlhkosťou a plesňami

Ak stavba nie je zateplená, jej vnútorný povrch je studený a dochádza k povrchovej kondenzácii. Najčastejšie sa to stáva v zónach s tepelnými mostami, ako je okolie kútov či okien, ktoré sa výraznejšie ochladzujú a zráža sa na nich vlhkosť. Spolu s nedostatočným vetraním tak vzniká ideálne prostredie pre plesne.

Pri správne navrhnutom a nainštalovanom zateplení kvalitnými materiálmi sa zvýši povrchová teplota stien. Vzdialením sa od rosného bodu bráni kondenzácii vodnej pary a vzniku plesní.

Súvisiaci článokPohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej Čítajte 

Zateplenie však nie je univerzálnym riešením vlhkosti a plesní. Nedostatočné vetranie prirodzene vznikajúcej vodnej pary z bežných činností ako sušenie bielizne, varenie či sprchovanie vytvára podmienky pre plesne aj v zateplených stavbách. Problémy môže spôsobiť aj pri starších stavbách, keď plesne vznikajú kvôli presakovaniu vlhkosti zo základov či narušenej hydroizolácie. Zateplenie takejto stavby by ešte viac zhoršilo vlhkostný stav jej konštrukcie.

„Vďaka širokému spektru stavebných a zatepľovacích materiálov s rôznymi vlastnosťami je možné zatepliť aj staršie stavby so zvýšenou vlhkosťou a obsahom soli v murive. Pred realizáciou zateplenia je však potrebné prijať opatrenia proti týmto problémom,“ hovorí Mančíková.

Mýtus: Význam má iba v chladnom období

Klimatológovia v ostatných rokoch zaznamenávajú čoraz viac tropických dní a dlhšie trvajúce obdobia sucha. S prebiehajúcimi zmenami klímy bude mať kvalitné zateplenie čoraz väčší význam pre celoročnú tepelnú pohodu.

Tejto téme sa viac ako dva roky venovali vedci vo výskumnom parku Viva v Rakúsku. Simulovali podmienky v rôznych ročných obdobiach, aby zistili vplyv konštrukcie stavby a zateplenia na vnútorné prostredie v domoch.

V prvej sérii meraní sledovali zmenu vnútornej teploty v prípade výpadku kúrenia na 48 hodín pri vonkajšej teplote 0 až -12 °C. V nezateplenom tehlovom dome klesla po dvoch dňoch vnútorná teplota vzduchu na 4 °C (pri teplote stien 1 °C). Zateplené domy z tehly a betónu si udržali vnútornú teplotu medzi 14 a 17 °C.

Efekt zateplenia sa však ukázal nielen v chladných mesiacoch. Keď vonkajšia teplota vystúpila na 36 °C, zateplené domy z tehly a betónu si udržali prijateľnú vnútornú teplotu medzi 24 a 27 °C. Nezateplené domy sa rýchlejšie prehriali a vnútorná teplota dosiahla okolo 30 °C.

„Teplotný útlm je dôležitý argument v prospech zateplenia. V lete sa nebude interiér rýchlo prehrievať a v zime naopak ochladzovať. Stabilnejšie vnútorné prostredie zároveň prináša tepelnú pohodu a prospieva zdraviu,“ vysvetľuje Mančíková.

Okrem kvalitnej tepelnej izolácie pomôže skresať náklady za chladenie interiéru vetranie v chladných hodinách a vonkajšie tienenie, ktoré dokáže zachytiť až dve tretiny tepla.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

          Komerčné články

          1. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
          2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
          3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
          4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
          5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
          6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
          7. Všetkým lepí pred voľbami
          8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
          1. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
          2. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
          3. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
          4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
          5. Zvonenie v ušiach?!
          6. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
          7. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
          8. Všetkým lepí pred voľbami
          1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 295
          2. Všetkým lepí pred voľbami 9 990
          3. Hladinka smeruje do Košíc! 7 805
          4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 729
          5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 5 687
          6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 126
          7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 422
          8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 927

          Neprehliadnite tiež

          Riešenie je len jedno.


          SME Creative 19. sep

          O efektívnosti zateplenia môže rozhodnúť pár centimetrov.


          SME Creative 30. máj
          Európania strávia až 90 percent svojho života v interiéroch.

          Vzduch ovplyvňuje to, ako sa cítime.


          SME Creative 30. nov

          Viac ako štvrtina pamiatok je v narušenom až dezolátnom stave.


          SME Creative 19. okt