Roky ste si šetrili na zateplenie svojho domu, možno ste si na to dokonca vzali úver. Teraz, keď ste konečne našetrili dostatok a ste pripravení investovať do budúcnosti svojej domácnosti, sa môže vaša investícia premeniť na drahý omyl... Stačí, keď podceníte niektoré kľúčové kroky pri zatepľovaní bývania. Nejde totiž iba o šetrenie na energiách – hoci to je zvyčajne hlavná motivácia. Ide aj o ochranu konštrukcie pred poveternostnými vplyvmi, predĺženie jej životnosti a predchádzanie nepríjemným prekvapeniam, ako sú studené vlhké steny, ktoré sa spájajú so vznikom plesní. Je preto dôležité premyslieť si všetky detaily hneď v úvode.
Čísla na papieri sú jedna vec, ale skutočnosť môže prekvapiť
Prvým krokom pri zateplení je realistický rozpočet.
Vyberiete si hrúbku izolácie, zvážite náklady na materiály, získate ponuky od rôznych firiem a potom sa rozhodnete, čo je pre vás najvýhodnejšie. Avšak podľa Kataríny Skalovej, technickej poradkyne Baumit, je zateplenie potrebné riešiť komplexne.
,,Treba si posvietiť na to, či nie je nutná výmena starých otvorových konštrukcií, zateplenie podláh, striech či stropov, alebo využitie rôznych technológií, ako sú rekuperácia, fotovoltické panely či tepelné čerpadlá. Rovnako dôležité je zamerať sa na tepelné mosty a detaily, kde môže dochádzať k väčšiemu úniku tepla v porovnaní s inými miestami konštrukcie. Sú to miesta v rámci zateplenia ako soklové časti domov, styk otvorových konštrukcií so zateplením, preklady, balkóny, kúty či atiky…”
Dôležitou súčasťou by malo byť aj vypracovanie projektu zateplenia, ktorý navrhne správny postup, použitie materiálov a technické prevedenie. Majiteľ alebo majiteľka domu získa predstavu o tom, ako zateplenie zníži náklady na vykurovanie alebo sa zateplenie navrhne presne podľa požiadaviek. Ani projekt nie je zadarmo a je potrebné rátať s nákladmi na jeho vypracovanie.
Ten pravý materiál pre vás
Nie každý materiál je vhodný pre každý typ domu. Výber zatepľovacieho systému by mal byť založený nielen na cene, ale aj na dlhodobých cieľoch, akými sú energetická efektivita a udržateľnosť. Zateplenie by malo priniesť úsporu, ale nie na úkor kvality.
,,Hrúbka zatepľovacieho materiálu bola kedysi 5-10 cm, čo je v súčasnosti už nedostačujúce,” hovorí Skalová. ,,Čím je tepelná izolácia hrubšia, tým viac zníži tepelné straty v zime a šetrí náklady na vykurovanie. Rovnako dokáže znížiť prehrievanie v lete. V zásade platí, že čím väčšia hrúbka izolácie, tým lepšie. Je však na zvážení do akých extrémnych hrúbok zachádzať nakoľko v určitom bode sa to už nemusí ekonomicky vyplatiť.”
Ak nie ste odborníkom či odborníčkou na zatepľovacie materiály, je ideálne nechať si poradiť alebo využiť online kalkulačku na výpočet hrúbky zateplenia.
Výber nesprávneho materiálu, nepredvídané komplikácie alebo nedostatočne preverená firma môžu spôsobiť, že sa náklady začnú pomaly šplhať do nepríjemných výšok. Kľúčom k úspešnému zatepleniu je preto nájsť rovnováhu medzi cenou a kvalitou.
Najčastejším typom tepelnej izolácie je polystyrén a minerálna vlna. Podľa Skalovej sú cenovo dostupné, majú veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti, dobre sa s nimi pracuje a nájdete ich takmer vo všetkých slovenských stavebninách.
Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že tepelné izolácie sú nuda a nič netradičné sa tu už vymyslieť nedá, opak je pravdou. Aj v tejto oblasti sa objavujú novinky, ako napr. fasádne perforované izolačné dosky na báze polystyrénu, inovatívne lepiace stierky, pri ktorých nie je potrebný penetračný náter pred aplikáciou fasádnych omietok alebo fasádne omietky odolné voči extrémnym poveternostným vplyvom a znečisteniu.
,,Ak má majiteľ záujem o kreatívnu fasádu, aj tam je potrebné počítať s vyššími nákladmi na materiál, ale aj samotnú realizáciu,” upresňuje Skalová pre tých, ktorí uvažujú o niečom menej tradičnom.
Čo treba podľa technickej poradkyne zvážiť pri výbere izolácie?
Tepelná izolácia: Zákazník by si mal vybrať materiál s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami.
Odolnosť proti vlhkosti: Tento faktor je veľmi dôležitý najmä pri zateplení soklových častí stavieb. Izolant by nemal nasávať vlhkosť, aby sa predišlo vzniku plesní a poškodení (extrudovaný polystyrén).
Paropriepustnosť: Vďaka paropriepustnosti sa zabezpečuje, aby vlhkosť, ktorá sa prirodzene vyskytuje v interiéri domu, mohla voľne prejsť stenami bez toho, aby sa hromadila vo vnútri konštrukcie. Táto vlastnosť má významný vplyv a pomáha predchádzať vzniku plesní a kondenzácie.
Požiarna odolnosť: Materiál by mal byť nehorľavý alebo odolný voči požiaru, spomaľovať šírenie požiaru a neprodukovať toxické plyny. Medzi izolantmi je práve minerálna vlna na prvom mieste pre svoju nehorľavosť.
Udržateľnosť a životnosť: Je potrebné myslieť ekologicky aj na budúcnosť. Materiál by mal vydržať čo najdlhšie bez nutnosti výmeny alebo bez zhoršenia jeho vlastností počas celej jeho životnosti.
Pre lepšiu predstavu svojich výdavkov môžete využiť šikovné online nástroje, ako je napr. Baumit Kalkulátor, ktorý vám pomôže vypočítať náklady na zateplenie. Stačí zadať základné údaje o nehnuteľnosti, ako sú rozmery, typ fasády či preferované izolačné materiály, a kalkulátor vám poskytne odhad ceny materiálu a potrebných prác. Týmto spôsobom získate prehľad o finančných nárokoch ešte pred začiatkom realizácie, čo vám umožní lepšie si naplánovať rozpočet.
Nájdite skutočných majstrov zateplenia
Výber správnej firmy na realizáciu zateplenia je kľúčový. Aj keď sa na trhu stretnete s rôznymi cenovými ponukami, nemali by ste sa rozhodovať len podľa najnižšej ceny. Kvalitná práca je zárukou, že zateplenie bude slúžiť dlhodobo a bez problémov.
,,Ľudia by si mali overiť, či ide o skutočnú firmu, či majú kvalifikovaných pracovníkov, navštevujú školenia, majú potrebné licencie a dokážu zabezpečiť všetky práce spojené so zatepľovaním,” vysvetľuje Skalová.
,,Správna stavebná firma pri obhliadke navrhne technické riešenia a poskytne podrobný rozpočet materiálu s presným definovaním množstva, výrobcu a prác, ktoré celé zateplenie bude zahŕňať. Rovnako dôležité sú aj konečné práce ako upratovanie či odvoz odpadu.”
Samozrejmosťou by mala byť jasne definovaná zmluva, aby sa predišlo prípadným nezhodám.
Nezabudnite na možnosť dotácie
Zvládnuť zateplenie nemusíte sami. Finančne vám dokáže pomôcť napr. štátna dotácia Obnov dom alebo Obnov dom mini. Dotácie na obnovu rodinných domov by mali do roku 2026 pomôcť slovenským domácnostiam využívať energiu z obnoviteľných zdrojov a dosiahnuť tak vyššiu energetickú úspornosť. V minulosti bolo možné získať dotáciu až do výšky 19 000 €, preto odporúčame sledovať webstránku Obnov dom pre aktuálne informácie o pripravovaných dotáciách.
Tento článok vám prináša Baumit.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.