Problémom súčasnej doby je, že 90 percent života trávime v interiéri, v nie práve optimálnom prostredí. Aj pobyt vonku sa často spája skôr so zvýšenou koncentráciou prachu, smogu, kladných iónov a súčasne nízkou vlhkosťou. Výlet do prírody preto predstavuje nielen oddych, ale aj možnosť nadýchať sa čistého vzduchu. No takých chvíľ je málo.
Výsledkom nášho životného štýlu je nielen vzostup alergií u detí a dospelých, ale aj nárast počtu depresií a porúch spánku. Prostredie síce nie je jedinou príčinou, no v otázke zdravia a jeho ochrany hrá dôležitú úlohu.
Výrobcovia stavebných materiálov už dnes umožňujú zlepšiť vnútorné prostredie a pri správnej starostlivosti ho prakticky dorovnať klíme, akú môžeme nájsť v horskom prostredí.
Prečo sa nám v prírode lepšie dýcha?
Vonkajšie prostredie, na rozdiel od toho vnútorného, má niekoľko prírodných možností, ako robiť vzduch čistejším. Massachusettský technologický inštitút publikoval vysvetľujúcu štúdiu o tom, prečo sa nám po daždi dýcha lepšie.
Vedci uskutočnili niekoľko experimentov, pri ktorých sa menila relatívna vlhkosť aj veľkosť a frekvencia dažďových kvapiek. Zistili, že kvapky dažďa priťahujú aerosóly, najmä za podmienok nízkej relatívnej vlhkosti, vďaka čomu vyčistia vzduch a prirodzene zvýšia vlhkosť.
Okrem samotných kvapôčok vody majú významný čistiaci efekt po daždi a búrke aj záporne nabité ióny. Podľa rozsiahlej ekologickej štúdie sú dôležitým ukazovateľom kvality ovzdušia.
Záporné ióny môžu dokonca spomaľovať rast vírusov a baktérií a dokážu byť užitočné pri liečbe respiračných, obehových a tráviacich chorôb, ukázal výskum ich biologických účinkov.
Štúdie rovnako preukázali, že koncentrácia záporných iónov má spojitosť s relatívnou vlhkosťou, rýchlosťou vetra aj slnečným svetlom, ktoré ovplyvňuje proces fotosyntézy rastlín. Preto je v porovnaní s inými typmi prostredí koncentrácia záporných iónov v lesoch takmer dvojnásobná.
Ionizácia vzduchu ako prírodný filter
Záporné ióny majú zásadnú úlohu v tom, že sú ľahšie ako iné častice vzduchu, sú veľmi pohyblivé a dokážu priťahovať kladne nabité častice vo vzduchu. Takými sú napríklad prach, peľ a plesne.
„Čím viac častíc sa spojí, tým sú ťažšie a klesajú na zem, kde ich ľahko odstránite utretím alebo povysávaním. Dôležité je, že sa nevíria vo vzduchu a nedostanú sa vdýchnutím do tela,“ hovorí Petra Chebenová, produktová manažérka spoločnosti Baumit.

V exteriéri sú kladné aj záporné ióny približne v rovnováhe a vytvárajú ich vysoko polarizačné polia ako blesky, rádioaktívne či kozmické žiarenie, zeleň alebo voda. Prípadné narušenie rovnováhy môže mať vplyv na naše fungovanie.
„Ak dôjde k nerovnováhe a začnú prevažovať ióny s kladným nábojom, človek je menej výkonný, horšie spí a skôr môže ochorieť,“ vysvetľuje Chebenová.
Problémom je, že v uzavretom interiéri často prevažujú pozitívne ióny nad zápornými. Produkujú ich najmä elektronické prístroje, displeje, umelé materiály na zariadení, nábytku, kobercoch a podobne. Sú zdrojom nepohody a mnohých zdravotných problémov. Ak by však prevažovali záporné ióny, vzduch by bol čistejší aj sviežejší a človek by sa cítil lepšie.
Pocítiť okamžitý vplyv záporných iónov môžete napríklad po búrke, pri vodopáde i v jaskyni, kde je ich koncentrácia najvyššia. Naopak, v mestách, v znečistenom prostredí alebo v uzavretých vnútorných priestoroch je obsah zdraviu prospešných vzdušných iónov veľmi nízky.
Pozitívny vplyv na ľudské zdravie začína mať koncentrácia vzdušných iónov od 1 000 na centimeter kubický. V uzatvorených miestnostiach sa pritom koncentrácia pohybuje na úrovni nula až 250 a v meste do 700. V bežnom exteriéri je koncentrácia na úrovni 1 000 až 2 000, v horách dokonca stúpa na 5 000 a viac.
Vzduch v interiéri môže byť rovnako zdravý ako v lese
Čistý vzduch je základným pilierom dlhodobého udržania si zdravia. Zdravým vnútorným prostredím preto vieme pomôcť telu bojovať so škodlivými dopadmi prostredia.
„Ľudské telo je prispôsobené na to, aby sa vyrovnalo aj s nie práve ideálnym životným prostredím. Má prirodzené ochranné mechanizmy na zachytávanie prachových častí a dokáže si poradiť aj s likvidáciou toxínov. Naše obranné mechanizmy vrátane imunitného systému však fungujú dobre len vtedy, ak majú na svoju činnosť vhodné životné podmienky. Zásadný význam pre ochrannú funkciu prirodzených bariér a pre zdravie má udržiavanie správnej hladiny relatívnej vlhkosti vzduchu v dome a na pracovisku,“ tvrdí detská lekárka Eva Mocová.
Výhodou je, že systém tvorby záporných iónov je možné imitovať aj v domácom prostredí, napríklad výberom správnej omietky pri správnej vlhkosti v interiéri.
„Optimálna vlhkosť v interiéri by mala byť okolo 55 percent, teda v rozmedzí 40 až 60 percent,“ hovorí Mocová.
Pri uvedenej vlhkosti vzduchu je možné správnym výberom farby, napríklad Baumit Ionit Color, dosiahnuť tvorbu záporných iónov priamo v interiéri. V miestnosti s Ionit systémom je koncentrácia záporných iónov na úrovni 2 000 až 5 000 na centimeter kubický, čo sa približuje kvalite vzduchu na horách.
Spoločnosť Baumit priniesla na slovenský trh nový systém vnútorných stierok a farby Ionit v roku 2021, po mnohých rokoch výskumu. Dokáže generovať vysoký obsah záporných iónov v interiéri, pričom efekt je trvalý. Pozitívny efekt tvorby vzdušných iónov prostredníctvom systému Baumit Ionit potvrdila aj komplexná štúdia vedená Lekárskou univerzitou vo Viedni.
Avšak ak chcete dosiahnuť správne fungovanie ionizačnej farby, je potrebné, aby bola vlhkosť vzduchu v ideálnom rozmedzí, teda medzi 40 až 60 percentami. Iba v takom prípade dokáže náter generovať dostatočný počet záporných iónov, inak je nutné naniesť aj vhodnú stierku.
Tento článok vám prináša Baumit.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.