10. Máj 2019 o 11:17

Neustály hluk narúša naše zdravie

Dlhodobé pôsobenie hluku okolo 70 dB môže viesť k poškodeniu sluchu

author
Baumit

Inzercia

(zdroj: Pixabay)
Písmo: A - | A +

Kvalitu budovy vo veľkej miere, okrem mnohých iných faktorov, ovplyvňuje aj zvuková izolácia a priestorová akustika, ktoré sú mimoriadne dôležité z hľadiska pohody a zdravia užívateľov. Neustály rušivý vplyv hluku z okolia narúša naše zdravie, psychickú pohodu a môže spôsobovať neurózy, poruchy spánku, ale aj vážne ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Ochrana pred hlukom má podporu aj v legislatíve a tak nie sme pri porušovaní jej zásad bezmocní. Maximálne prípustné hodnoty hluku stanovuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva a kontrolu dodržiavania platnej legislatívy zabezpečujú lokálne regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ). Podľa vyhlášky je prípustná hladina hluku v obytných zónach cez deň 50 dB, v noci 45 dB. Keď ide o nadmerný hluk spôsobovaný inými osobami alebo susedmi, o pomoc je možné požiadať príslušné orgány miestnej samosprávy.

Hluk narúša naše zdravie a pohodu

Okrem hluku z ulice môže výrazne narušiť naše pohodlie aj hluk od susedov, ktorý sa šíri vzduchom cez obvodové steny a priečky, alebo nepríjemný a vyrušujúci kročajový zvuk, ktorý sa šíri v podlahe. Téme hluku a akustiky sa ešte stále nevenuje taká pozornosť pri návrhoch stavieb, akú by si zaslúžila.
Jedným z najrozhodujúcejším faktorom, ktorý hluk ovplyvňuje, je poloha objektu a jeho umiestnenie. Hladiny hluku cez deň a v noci by nemali prekročiť predpísané normové hodnoty. Ak je budova postavená vo frekventovanej oblasti, oddychové miestnosti ako sú spálne, detské a obývacie izby je potrebné umiestniť čo najďalej od zdroja hluku. Zároveň dobrá zvuková izolácia vonkajšieho plášťa budovy dokáže výrazne znížiť hladinu hluku v interiéri.

Platinia Lounge Residence, Rumunsko Platinia Lounge Residence, Rumunsko (zdroj: Baumit)

Expert na zvuk a akustiku Bernhard Lipp z Rakúskeho inštitútu pre stavebnú biológiu a ekológiu (IBO) uskutočnil zvukové merania vo výskumnom parku Viva spoločnosti Baumit. Opisuje ako hluk ovplyvňuje zdravie ľudí a prečo je dôležité venovať pozornosť správnej zvukovej izolácie už vo fáze plánovania stavebného projektu, nakoľko renovácia budovy v dôsledku nedostatočnej zvukovej izolácie je častokrát možná len čiastočne a s veľkými nákladmi. „Aby ste sa chránili pred hlukom, mali by ste si vybrať stavebné materiály, ktoré majú preukázané zvukovo-izolačné vlastnosti. Merania vykonané vo výskumnom parku Viva ukazujú, že z pohľadu šírenia hluku v interiéri majú najlepšie parametre omietnutá masívna betónová stena so zateplením, ale aj drevostavba z masívneho dreva. Citeľne horšie je na tom montovaná drevostavba so zateplením.“

Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
Prečítajte si tiež:
Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie

Hmotnosť zaváži

Ktorý stavebný materiál najviac utlmí vonkajší hluk a zabezpečí príjemný vnútorný priestor? Závery z výskumného parku ukázali, že domy z masívneho materiálu dosahujú najlepšiu zvukovú izoláciu. V masívnych domoch bol hluk vnímaný až o polovicu menej ako pri montovaných drevostavbách. Skúmali sa pri tom bežné zdroje hluku ako premávka na ulici, hranie detí a pod.
Pri masívnych stenách s veľkou objemovou hmotnosťou platí, že čím je vyššia objemová hmotnosť, tým je vyššia aj zvuková nepriezvučnosť, čo platí pre hluk šírený vzduchom (napríklad z ulice). Nemali by sme zabúdať na skutočnosť, že ak ide o hluk šírený v samotnom materiáli, napríklad zo zabudovanej inštalácie, je na tom betónová stena z pohľadu ochrany pred hlukom horšie.

Merania zvukovej izolácie vo výskumnom parku Viva v závislosti na materiály obvodovej steny Merania zvukovej izolácie vo výskumnom parku Viva v závislosti na materiály obvodovej steny (zdroj: IBO)

9 tipov ako znížiť hlučnosť v interiéri

1. Investícia do vstupných dverí sa oplatí hlavne v prípade, ak máte byt priamo pri schodisku či výťahu.

2. Pri novostavbe alebo rekonštrukcii použitie akustických priečok by už malo byť samozrejmosťou.

3. Bývate v hlučnej obytnej zóne? Okrem kvalitných okien a dverí porozmýšľajte aj o riadenom vetraní. Nebudete musieť tak často otvárať okná a tým pádom budete menej vystavení hluku z vonkajšieho okolia.

4. Pri podlahách nezabúdajte na kročajovú a zvukovú izoláciu. Najlepšie je siahnuť po drevovláknitých doskách, minerálnej vlne alebo podlahovom polystyréne.

5. Zariadenie a interiérové doplnky ako závesy, koberce a mäkké materiály výrazne napomáhajú tlmiť hluk. Naopak tvrdé materiály zvuk odrážajú a vytvárajú tzv. echo efekt.

(zdroj: Baumit)

6. Na vymurovanie jadra a priečok okolo WC a kúpeľne použite tvárnice s vyššou objemovou hmotnosťou, napr. plná tehla, vápennopiesková tehla.

7. Rozvody nezasekávajte priamo do steny, ale umiestnite ich do predsadenej steny. Predsadenými stenami možno uberiete niečo málo na priestore, ale na druhej strane vám vzniknú zaujímavé odkladacie priestory.

8. Za úvahu stojí aj použitie kvalitnejších revíznych dvierok s lepšou zvukovou izoláciou.

9. Zamyslite sa, či potrebujete naozaj použiť obklad na celú kúpeľňu. Obklad použite okolo vane, sprchy, umývadiel a ostatné plochy ponechajte v omietke. Pre lepšiu reguláciu vlhkosti je lepšie použiť vápennocementové alebo vápenné omietky. Pre zníženie hlučnosti zase štruktúrovanejšie, zrnitejšie povrchy.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.