Niekedy tomuto javu hovoríme aj lienkový efekt. A ako k nemu dochádza?
Tepelný izolant je pri kontaktnom zateplení k podkladu ukotvený kotviacimi prvkami. Tepelný izolant a kotvy sa výrazne líšia tepelnoizolačnými vlastnosťami a tak v mieste kotiev dochádza k vzniku tepelných mostov. Logicky platí, čím je hrúbka izolantu väčšia, tým je väčší aj tepelný most v mieste kotvy. Pri kotvách s oceľovým tŕňom je únik tepla cez kotviaci prvok ešte výraznejší, a to až 10-násobne viac ako pri kotvách s plastovým tŕňom.
Keďže ide o materiálovo odlišné prvky, na povrchu fasády je rozdielna teplota na povrchu izolantu a v miestach kotiev. V prechodnom období, keď sú veľké rozdiely medzi nočnou a dennou teplotou, dochádza v ranných hodinách k podchladeniu fasády, v dôsledku čoho vzniká na povrchu kondenzácia. Tá je výraznejšia na tepelnom izolante, ktorý zabraňuje úniku tepla lepšie a tak je na jeho povrchu teplota nižšia ako v mieste kotiev. Práve tento jav spôsobuje vizuálne vykresľovanie bodiek na fasáde.
Ako tomu predísť?
Správnym výberom alebo montážou kotiev môžeme znížiť riziko vzniku tepelných mostov alebo tento jav aj úplne eliminovať. Namiesto povrchovej montáže kotiev si vyberme medzi zapustenou montážou alebo kotvením lepeným spojom.
Zapustená montáž
Kotvu zafrézujeme hlbšie do izolantu a vzniknutý priestor vyplníme izolačnou zátkou, diskom. Je to efektívny spôsob ako zmenšiť tepelné mosty v mieste kotvenia, ale nie vždy postačuje. Preto si pri výbere kotvy všímajme vlastnosti, ktoré udáva výrobca, predovšetkým koeficient prestupu tepla. Táto hodnota by mala byť čo najnižšia.
Kotvenie lepeným spojom
Pri zateplení s izolačnými doskami na báze EPS môžeme “lienkový efekt“ aj úplne eliminovať a to použitím lepiacich kotiev. Samotné kotvenie izolantu k nosnému podkladu zabezpečuje pevný lepený spoj, ktorý sa vytvorí medzi tanierom kotvy a izolantom pomocou vysokokvalitnej lepiacej malty.Lepiace kotvy nenarúšajú celistvosť izolačnej vrstvy a zateplený dom je tak dokonale obalený izoláciou bez akýchkoľvek tepelných mostov spôsobených kotvami.
Ušetríme náklady
Ak zatepľujeme veľkými hrúbkami izolantu, potrebujeme dlhšie kotvy a tiež vrtáky, čím sa zvyšujú náklady na zateplenie. Pri lepiacich kotvách nie jedôležité, či je hrúbka tepelnej izolácie 10, 20 alebo 30 cm, lepiaca kotva je vhodná pre všetky hrúbky izolácie.Inak povedané: Čím väčšiu hrúbku izolácie použijete, tým viac ušetríte!
Ušetríme čas
Použitie klasických kotiev si vyžaduje určitý čas. Pred ich osadením je potrebná technologická prestávka na zaschnutie lepidla. Potom je potrebné zatrieť lepiacou maltou taniere kotiev. Lepiace kotvy sú funkčné ihneď po osadení do podkladu a nalepení dosiek. Ušetríme tak čas a tým aj náklady napríklad na prenájom lešenia.
Ušetríme energiu
Aj keď použijeme kvalitné klasické kotvy, musíme ich osadiť cez izolant, čím sa vytvárajú tepelné mosty, ktoré oslabujú účinnosť zateplenia.
Lepiace kotvy sa upevňujú priamo na podklad - tým sa odstraňujú nielen tepelné mosty, ale eliminuje sa aj riziko vykresľovania kotiev na fasáde v budúcnosti.
Lepiace kotvy Baumit StarTrack - jednoduché pravidlá, zaručený výsledok!
Tento článok vám prináša Baumit.
Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.