Životným prostredím moderných ľudí je interiér. Aj keď nie sme doma, pracujeme v kanceláriách, nakupujeme v kamenných obchodoch alebo cvičíme v uzatvorených fitness centrách. Moderný človek trávi v interiéri priemerne 80 až 90 percent svojho času.
Vnútorná klíma výrazne vplýva na naše fyzické aj psychické zdravie. Omietkový systém má preto najzásadnejší vplyv na náš život v interiéri a je veľmi rozhodujúce, z akých materiálov sa skladá. Ktoré sú tie najzdravšie a na čo si dať pozor pri ich výbere?
Stena musí byť funkčná
„Omietkový systém pozostáva zo základnej omietky a stierky, ktorá podklad vyrovná. Podpisuje sa na štruktúre povrchu a vrchnej krycej farbe. Ideálne je, ak sú tieto materiály kompatibilné a vytvoria celok, ktorý má estetickú funkciu a dokáže pozitívne vplývať na naše zdravie,“ hovorí technická poradkyňa spoločnosti Baumit Jana Mančíková.
Čo to znamená v praxi? Omietkový systém spolu s farbou dokáže zabezpečiť zdravé prostredie, v ktorom sa aj vlhkosť udrží v rozumných a zdravých hodnotách. Preto by jeho jednotlivé zložky mali byť prepojené predovšetkým funkčne.
„Je to problém, s ktorým sa stretávame predovšetkým v panelákoch. Priamo na betóne sú občas len tapety alebo jemná omietka. Chýba funkčná omietka aj dobrá farba, kvôli čomu vzniká problém so suchým vzduchom, zimou alebo plesňami,“ hovorí architekt František Lehocký.
Vlhkosť vzduchu pod 30 percent je už na prvý pocit nepohodlná a dochádza pri nej k zhoršenému dýchaniu a dráždeniu slizníc. Naopak, pri vlhkosti nad 80 percent narastá riziko vzniku plesní, ktoré škodia imunite a zhoršuje sa aj dýchanie. Ideálne by sa mala pohybovať na úrovni okolo 40 percent.
Zabezpečiť to však dokáže len funkčný a priedušný omietkový systém, v ktorom jednotlivé zložky steny spolupracujú.
„Ak použijeme regulačnú omietku, aj farba by mala byť paropriepustná, aby regulácii vlhkosti nič nebránilo. Zabiť kvalitnú hlinenú alebo vápennú omietku nepriepustnými farbami nie je dobrý nápad. Pri kvalitných paropriepustných farbách máme totiž istotu, že neznižujú efektivitu omietky,“ hovorí Lehocký.
Príkladom je rad produktov Baumit Klima. Predstavuje ekologické, paropriepustné a hygienicky bezpečné materiály. Omietky a stierky Baumit Klima sú na báze vápna, čím prirodzene zabezpečujú ochranu proti plesniam, mikroorganizmom a dokážu efektívne regulovať vlhkosť v interiéri.
Aj preto sú vápenné omietky vhodné do celého bytu. Dokážu omnoho efektívnejšie pracovať v prostredí so zvýšenou vlhkosťou ako práčovňa, kúpeľňa či kuchyňa, kde pri udržaní vlhkosti nedokážu byť iné druhy omietok tak efektívne.
Maľovať netreba tak často ako v minulosti
„Naši starí otcovia pravidelne vždy na jar natierali domy vápnom. Zo zdravotného hľadiska to bolo prínosom, no dnes by sme na to už nemali čas ani priestor. Podobné vlastnosti preto očakávame od omietok a náterov, navyše dlhodobo funkčných,“ hovorí Mančíková.
„Za ostatné roky sa výrazne zlepšili funkčné krycie vlastnosti aj umývateľnosť omietok a náterov. Kedysi to bola doména silných a hrubých materiálov, ktoré však zakonzervovali steny a tie nedýchali. Dnes majú takéto vlastnosti aj jemné nátery,“ hovorí interiérový dizajnér Andrej Veselý.
„Zásadne sa zmenila aj životnosť náterov. Pri kvalitnom omietkovom systéme vydrží farba namiesto dvoch rokov až desať rokov,“ dodáva Veselý.
Avšak premaľovanie interiéru nie je len otázkou hygieny, vstupujú do toho aj osobné preferencie.
„Popri bežnom opotrebení, ošúchaní a znečistení je potrebné počítať aj s mentálnym opotrebením. Niekto potrebuje zmenu častejšie ako raz za tri roky, hoci by farba mohla vydržať aj trikrát toľko,“ hovorí dizajnér o individuálnej potrebe maľovania.
Ako vybrať dobrú farbu?
Zdravé bývanie sa čoraz viac dostáva do popredia spolu so zdravým stravovaním a zdravým životným štýlom. Preto sa aj na farby pozeráme s ohľadom nielen na ich odtiene, ale aj kvalitu.
"Dobrou pomôckou pre rozoznanie kvalitného produktu, farby alebo omietky sú aj rôzne certifikáty a označenia. Ekologické certifikáty ako Natureplus, Emicode či E.L.F. zjednodušujú stavebníkom aj investorom výber vhodného stavebného materiálu do interiéru. Garantujú nielen dodržanie vysokokvalitných štandardov pri výrobe, ale aj ich priaznivý vplyv na človeka, nakoľko neobsahujú škodlivé látky alebo voľne prchavé organické látky známe aj pod skratkou VOC," radí Mančíková.
Prchavé organické zlúčeniny môžu pri vysokých koncentráciách spôsobiť zdravotné problémy. Nachádzajú sa v mnohých výrobkoch, vrátane stavebných materiálov, a ľahko sa odparujú aj pri nízkych teplotách. Zahŕňajú rôzne zlúčeniny, chemikálie aj aromatické a chlórované látky. Preto označovanie výrobkov medzinárodnými certifikátmi je dobrou správou pre naše zdravie.
Kvalita, funkčnosť a estetika omietkového systému sú teda tri piliere, na ktorých stojí zdravé bývanie. Keďže ide o investíciu na celú dekádu, je vhodné venovať výberu omietky alebo farby viac pozornosti.
Tento článok vám prináša Baumit.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.
Autor: Marek Mittaš pre Baumit