5. Október 2021 o 00:00

Viete, akú farbu má dokonalá fasáda? Treba myslieť aj na susedov

Fasáda toho dokáže viac, ako si myslíte.

SME Creative
SME Creative

Inzercia

Písmo: A - | A +

Pri rekonštrukcii domu alebo jeho stavbe by mal mať výber fasády významné miesto. Určí totiž, aký bude váš dom nielen z ulice, ale svojím pôsobením bude nepriamo presahovať aj do interiéru. Čo všetko dokáže urobiť fasáda s domom a ako vplýva na jeho vnútro?

Dôležité je správne zladenie

Pri výbere fasády domu je dôležité, aby ste mali jasno v tom, ako bude dom vyzerať zvnútra. Vnútorný svet by mal ladiť s tým vonkajším.

„Vonkajší vzhľad vytvára očakávania, aký asi bude interiér. Preto je vhodné držať sa v jednom štýle,“ radí architektka Silvia Cejpková.

Ak bude fasáda príliš kontrastovať s vnútrom, označenia útulný domov sa možno nedočkáte. Nehovoriac o tom, že sa možno nehodí k celkovému výzoru okolia, v ktorom budete žiť. Pri výbere fasády sa preto netreba riadiť len metrom svojich obľúbených farieb, ale treba ju prispôsobiť aj okoliu.

„Susedia veľmi intenzívne vnímajú farby vášho domu a majú ju pred očami každý deň. Preto im v rámci dobrých vzťahov nerobme vizuálne zle,“ hovorí Cejpeková.

(zdroj: Pixabay)

Čo to znamená v praxi? Je vhodné dodržať harmonické okolie a farbu fasády vyberať v súlade s okolím, aby potom nevznikol chaos. Zbytočné súťaženie o výraznejší dom vytvára nepríjemné chaotické prostredie. Vhodnejšie sú nenápadné jemnejšie farby, ktoré nedráždia pohľady a nevyvolávajú emócie.

Moderné a nadčasové fasády

„Trendom sú stále biele, pieskové a prírodne odtiene a ich kombinácie s drevom alebo kameňom. Pripadne biela hladká a hrubá štruktúra vo farbe. Všeobecne platí, že farebnejšie fasády sú na Orave a juhu. Väčšie mestá vyberajú skôr decentnejšie farby,“ vymenúva Cejpková.

Fasáda je neoddeliteľnou súčasťou výzoru domu, takže aj keď má dobrú architektúru, ale nevhodne zvolené farby, môže to vzhľad domu posunúť o niekoľko kategórií nižšie.

„Je na to dosť príkladov pri rekonštrukciách mestských bytových domov zo začiatku 20. storočia. Iné farby sa používajú pri historických domoch, iné pri rustikálnych a iné sú v súlade s modernou architektúrou,“ dodáva Cejpková.

Preto pri voľbe fasády radí konzultáciu s fasádnym štúdiom alebo inými odborníkmi, ktorí pracujú s konkrétnymi typmi omietok a vyberú farbu na mieru domu.

(zdroj: Pixabay)

Vychádzajte z prírodného okolia

„Nadčasové sú málo chromatické farby, neutrálne a blízke k bielej. Moderné sú aj odtiene sivej a teplé odtiene ako béžová, okrová či svetlá hnedá. Používajú sa najmä pri rodinných domoch rustikálneho typu alebo ak už okolitá zástavba má niektoré z týchto farieb,“ radí Cejpková.

V súčasnosti sa do popredia dostáva aj zladenie fasády s farbami, ktoré sa môžu vyskytovať v prírodnom prostredí našich zemepisných šírok. Takými sú svetlá hnedá, zelená a teplé tóny prírodných materiálov.

„Do nášho teritória určite nepatria mentolová zelená, lososovo ružová, marhuľová, pistáciová a podobne. Ak sa vyskytujú v prírode, je to na malých plochách ako kvet a nie na celej fasáde domu. Nesmieme zabúdať, že aj exteriér domu je prírodné prostredie,“ pripomína Cejpková.

Osvieženie v horúcom meste vďaka fasáde

Bledé fasády vyhrávajú boj nielen o vizuálnu priazeň, ale sú vhodnou voľbou aj pre lepší komfort bývania. Najmä v prípade, ak nebývate na samote pri lese, ale stavebný pozemok máte zasadený do mesta.

„V súčasnosti začína byť čoraz väčší problém so stúpajúcim počtom dní s vysokými teplotami a slnečnými dňami aj v našich zemepisných šírkach. Inšpirácie a odpovede na voľbu fasády by som preto hľadal v južanských krajinách. Majú tam skúsenosti s vysokými teplotami a len zriedka vidieť tmavé farby na fasádach,“ hovorí Martin Kriko, poradca pre architektov spoločnosti Baumit.

Svetlá fasáda môže pomôcť eliminovať aj mestské tepelné ostrovy, ku ktorým dochádza koncentráciou stavieb, chodníkov a povrchov odrážajúcich teplo a svetlo. Pomôcť môžu aj stromy, zelené strechy a vegetácia, keďže budú tieniť povrchy budov, odvádzať slnečné žiarenie a uvoľňovať vlhkosť do atmosféry. Do veľkej miery obmedzuje zvyšovanie teploty aj správna voľba fasády.

„V dnešnej dobe sa kladie dôraz na energetickú úspornosť budov, optimálnu vnútornú klímu a zdravé prostredie v nich. Dôležitú úlohu pri prestupe tepla zohráva aj samotná fasáda, jej materiál a farba,“ vysvetľuje Kriko.

„Je nanajvýš potrebné, aby sa fasáda v lete neprehrievala a v zime cez ňu neunikalo teplo. Tiež je dôležité, aby materiály použité pod tepelným plášťom dokázali akumulovať v lete chlad a v zime teplo,“ zdôrazňuje Kriko.

Aj preto je podľa neho rozhodujúca farebnosť, akú si zvolíme. Napríklad tmavý odtieň povrchovej úpravy vie vytvárať vysoké teploty.

„Ak máme tmavý odtieň použitý na povrchoch v okolí okien alebo terás, môže sa stať, že v letných mesiacoch okno radšej neotvoríte, pretože teplo v jeho okolí sa vám dostane dnu. Alebo si neposedíte na terase, lebo z fasády bude sálať naakumulované teplo,“ hovorí poradca Baumitu.

(zdroj: Pixabay)

Svetlej sa netreba báť, vydrží byť čistá

Biela farba patrí kvôli svojim estetickým a tepelným vlastnostiam medzi jednu z najpoužívanejších farieb na fasádach. Pôsobí čisto, elegantne a moderne. Pri výbere však zvážte charakter budovy a jej okolie.

Odtieňov bielej je hneď niekoľko, no vo všeobecnosti platí, že ňou fasáde dodáte jednoduchosť a eleganciu. Biela je univerzálnou a nadčasovou farbou, ktorá sa ľahko kombinuje aj s najrôznejšími materiálmi či textúrami. Bude sa k nej hodiť moderný drevený či kamenný obklad. Netreba sa báť, že by sa zašpinila skôr ako ostatné odtiene fasády.

„Samozrejme, na svetlejších fasádach je prach a špina viditeľná skôr. Takéto patinovanie povrchov je však úplne prirodzené. Je potrebné uvedomiť si, že domy a budovy si tiež žijú svoj život a prirodzene sa opotrebujú a zostarnú. Žiaden dom neostane ako vizualizácia pri jeho návrhu,“ hovorí Kriko.

Ak sa fasáda raz za rok umyje miernym tlakom vody, odstránia sa zadržané nečistoty a majiteľ bude dlhšie spokojný so vzhľadom. Tiež sa môžu odstrániť možné ohniská pre vznik machov a rias. Biela fasáda tak určite nie je strašiak, práve naopak. Navyše, výberom svetlých odtieňov môžeme „schladiť“ budovy, prispieť k ochladzovaniu miest a spríjemniť si komfort bývania.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.