11. December 2024 o 00:00

Krvácate často z nosa? Môže za tým byť suchý vzduch

Suchý vzduch počas vykurovacej sezóny dokáže vaše nosové sliznice nepríjemne potrápiť.

SME Creative
SME Creative

Inzercia

Zdroj: Pexels Zdroj: Pexels
Písmo: A - | A +

Zimné mesiace nás zatvárajú do interiérov a väčšinu dní trávime v teple príbytkov. Domáce prostredie však môže mať zásadný vplyv na naše zdravie. Takmer každý šiesty človek na Slovensku má problémy s alergiami a jedným z dôvodov je aj vzduch, ktorý doma dýchame. Suchší vzduch spojený s chladnejšími mesiacmi nás oberá o pohodlie a zároveň narúša prirodzené obranné mechanizmy organizmu. Ako si doma vytvoriť prostredie, v ktorom sa dýcha s ľahkosťou?

Prekurovanie škodí zdraviu

Zimné obdobie je synonymom vykurovania, avšak teplotu bývania by sme mali udržiavať maximálne na 22 stupňov. Radiátory a podlahové kúrenie síce zabezpečia príjemné teplo, no vzduch v miestnostiach často vysušia. Takéto prostredie rýchlejšie vysušuje sliznice dýchacích ciest, a to oslabuje ich prirodzenú ochrannú funkciu.

„Vo vykúrenej miestnosti je vzduch ako na Sahare. Ak mu nedáme 'napiť', začína brať vlhkosť z rastlín, nábytku, ale hlavne z našej pokožky a slizníc, najmä z priedušiek a pľúc. Výsledkom sú suché zápaly nosovej sliznice, krusty v nose, suchý dráždivý kašeľ," povedal v rozhovore pre primar.sme.sk Martin Brezina, pediater so špecializáciou v pediatrickej pneumológii.

Podľa lekárov by sa optimálna vlhkosť v interiéri mala pohybovať medzi 40 až 60 percentami. Ako ju dosiahnuť? Riešenia sú dve – pravidelné vetranie a obmedzenie prekurovania. To vytvára príjemnejšiu a zdravšiu klímu v dome. Môžete tiež skúsiť zavesiť v miestnosti mokrú bielizeň alebo uteráky, no ide iba o krátkodobé riešenia s otáznou účinnosťou. Oveľa efektívnejším pomocníkom na zvýšenie vlhkosti v interiéri je zvlhčovač vzduchu.

Vytvorte si prírodnú čističku vzduchu

K udržaniu optimálnej vlhkosti môže prispieť aj výber vhodných omietok s regulačnými vlastnosťami.

„Systém omietok Baumit Klima svojou mikroporéznou štruktúrou dokážu regulovať vlhkosť - absorbuje prebytočnú vodnú paru z prostredia a uvoľňuje ju späť, keď je vzduch suchý. Rovnako systém Baumit Ionit svojimi prírodnými stierkami udržiava stabilnejšiu vlhkosť vnútorného vzduchu a to zabezpečením zvýšeného počtu molekúl vody“ hovorí Katarína Skalová, odborníčka na stavebné materiály zo spoločnosti Baumit. Dopĺňa, že v kombinácii s interiérovou farbou IonitColor vytvárajú tieto stierky efektívny systém na tvorbu čistejšieho a zdravšieho vzduchu.

„Týmto spôsobom si zabezpečíte prírodnú čističku vzduchu v interiéri,“ objasňuje fungovanie stierok Baumit Ionit Skalová.

Najmä pri novostavbách, ako aj pri rekonštrukciách myslite dopredu na zdravé vnútorné prostredie, ktoré je v dnešnej dobe homeofficu aj pracovným priestorom.

Najviac trpia deti

Nevhodná vlhkosť vzduchu v domácnosti môže dlhodobo ovplyvňovať zdravie. Negatívne dôsledky však nemusíte pocítiť hneď. Najnáchylnejšie na problémy sú deti. Ich citlivejší imunitný systém môže rýchlejšie reagovať zdravotnými ťažkosťami.

(zdroj: Pexels)

Varovné signály sa často prejavia na pokožke. Môže byť suchá, šupinatá a drsná, čo spôsobuje nepríjemné svrbenie a nutkanie škriabať sa. V závažnejších prípadoch sa môže začať olupovať, čím sa narúša jej prirodzená bariérová funkcia a je náchylnejšia na podráždenie a infekcie.

U malých detí sa rýchlo prejavia zmeny na nosovej sliznici, ktoré môžu viesť k opuchu a tvorbe riedkeho hlienu. Podľa University of California Health môže suchosť slizníc spôsobená nekvalitným vzduchom vyústiť až do krvácania z nosa. Detské nosové cievy sú mimoriadne jemné a náchylné na podráždenie. Chladné mesiace a vykurovanie tento problém ešte zhoršujú. Starostlivosť o zdravé prostredie sa vám vráti v podobe spokojnejšej a zdravšej rodiny.

Viac prachu, viac problémov

Prach a ďalšie alergény sú celoročným problémom. V zime sú však nedostatočným vetraním v interiéroch koncentrovanejšie a ich vplyv sa zosilňuje. Organizmus na to môže odpovedať alergickou reakciou, ktorá sa prejavuje kýchaním, kašľom, svrbením očí alebo v horších prípadoch astmatickým záchvatom.

Jedným z možných riešení je použitie farby Baumit IonitColor, pri ktorej testovacie merania zistili, že miestnosti natreté touto farbou majú nižšiu koncentráciu aerosólov až o 60 % v porovnaní s bežnou farbou.

„Farba obsahuje minerály, ktoré priťahujú vlhkosť zo vzduchu a premieňajú ju na prospešné ióny. Tieto ióny zachytávajú jemné čiastočky poletujúceho prachu a spájajú ich do väčších zhlukov. Následne klesnú na podlahu, kde ich pri upratovaní jednoducho povysávame,“ vysvetľuje Skalová.

Čo sú aerosóly?

  • najjemnejšie vzduchom prenášané kvapalné častice, ktoré môžu dlhší čas (až 12 hodín) prúdiť vo vzduchu

  • môžu obsahovať baktérie a vírusy

  • ich šírenie vzduchom prispieva k šíreniu infekcií

Plesne ohrozujú vašu pohodu aj majetok

Jedným z najzávažnejších problémov zimných mesiacov sú plesne, ktoré vznikajú v dôsledku nízkej povrchovej teploty stien a zvýšenej vlhkosti v interiéri. Nielenže poškodzujú majetok, ale predstavujú aj závažné zdravotné riziko. Môžu vyvolávať alergie, respiračné problémy a prispievať k rozvoju chronických ochorení.

Najúčinnejšou prevenciou plesní je kvalitné zateplenie. Jednak chráni murivo pred poveternostnými vplyvmi, predlžuje životnosť stavebnej konštrukcie, zlepšuje tepelný komfort v interiéri a minimalizuje riziko vzniku plesní. Ako ideálny doplnok k zatepleniu sú vhodné produkty z rady Baumit Klima.

(zdroj: Pexels)

„Jej výhodou je regulovanie vnútornej klímy v interiéri. Vápenné zloženie omietok vytvára zásaditý charakter, vďaka čomu majú dezinfekčné vlastnosti a pôsobia ako prirodzená ochrana pred škodlivými mikroorganizmami a rastom plesní,“ vysvetľuje Skalová.

Pri problémoch s plesňami si však treba nechať poradiť od odborníka, ktorý zistí presnú príčinu a navrhne správne riešenie. Inak vaše opravy môžu byť len dočasné alebo nezaberú vôbec.

Aké benefity prináša zdravé ovzdušie?

  • podpora imunitného systému,

  • zvýšená koncentrácia,

  • podpora fyzickej regenerácie,

  • zníženie alergických reakcií,

  • zníženie potenciálneho rizika infekcie.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.