10. Jún 2020 o 09:03

Ktoré omietky a fasády sú trendom? Pozor, tieto už ustupujú

Bývajte v dome, ktorý vás bude baviť.

SME Creative
author
SME Creative , Redakcia SME

Inzercia

(zdroj: Baumit)
Písmo: A - | A +

Rozsiahla rekonštrukcia alebo stavba nového bývania sa nezaobíde bez dôkladného výberu fasády a vzhľadu vnútorných omietok. Nie vždy je však jednoduché vybrať si správne.

Široká ponuka možností a materiálov síce zvádza k nerozhodnosti, moderné trendy však diktujú jednoznačný smer. Víťazí originalita, nadčasové kombinácie a prepájanie materiálov, ktoré sa zdali byť neprepojiteľnými.

Elegancia namiesto výstrelkov

V prípade stavby domu má nemalý význam aj estetika. Do veľkej miery ju ovplyvňujú vonkajšie fasády a vnútorné omietky. Bez ohľadu na to, aký nábytok a vybavenie si zadovážite, múry interiéru a exteriéru budú vždy zaberať najväčšiu plochu.

Správny výber omietky preto ovplyvní kvalitu života v dome na roky dopredu. Ideálne je vyberať nadčasové riešenia, čo sa v porovnaní s minulosťou už mnoho ľudí naučilo.

„Aktuálne sa bežní zákazníci orientujú na fasádne omietky so štruktúrou od jeden a pol po tri milimetre. Posun vidieť aj v prípade farebnosti. Ľudia upustili od bláznivých farieb aj farebných excesov,“ hovorí architekt Martin Kriko zo spoločnosti Baumit.

Neznamená to však, že dnešné fasády sú nudné a všade sú len bledé stavby s klasickými škrabanými štruktúrami.

Rodinný dom Trzebnica, architekt HomeKoncept. Rodinný dom Trzebnica, architekt HomeKoncept. (zdroj: Baumit)

Moderné kombinácie štruktúr

Výberom fasádnych omietok dnes už môžete stráviť celé dni. Existuje viacero možností nanášania a kombinovať sa dajú aj rôzne štruktúry.

Veľmi obľúbenou sa stáva drsná omietka pripomínajúca návrat k brizolitu. Fasáda sa v tomto prípade nanáša špeciálnou technológiou molitanového valca s dierkami, ktorý vytiahne omietku viac do priestoru.

Obľúbené sú aj vrúbkované, metličkované či špachtľované omietky. Ani hladké však nemožno považovať za zastarané, na ústupe sú skôr klasické ryhované fasády s vodorovnými čiarami.

Hladké a hrubozrnné fasády sa dajú použiť na celý dom a zaujímavou možnosťou je aj ich kombinácia. V takom prípade je však ideálne poradiť sa s architektom.

„Veľmi dobre vyzerá kombinácia dominantnej hrubozrnnej omietky s menšími plochami iných druhov omietok. Napríklad okolo okien a dverí,“ odporúča Kriko.

Rodinný dom Nöttingen Nemecko, architekt Carmen Dennig. Rodinný dom Nöttingen Nemecko, architekt Carmen Dennig. (zdroj: Baumit)

Drevo, betón a hrdzavý plech

Celkový dojem z fasády dokáže výrazne ovplyvniť aj to, akú jej dáte farbu. Aktuálne sú v kurze odtiene bielej a jemné nádychy bieleho stmavenia. Okrem toho sa stále častejšie objavujú doplnky v imitácii betónu, dreva či dokonca hrdze.

„Ide skôr o koncepty na oživenie fasády, no pri ich kombinácii je dobré poradiť sa s odborníkom na fasády,“ upozorňuje Kriko.

Málokto by kedysi povedal, že raz bude trendom štýl hrdzavého plechu. Avšak v kombinácii s hlavnou omietkou takýto prvok naozaj vynikne.

Vtedy môže aj dizajnový experiment pôsobiť veľmi atraktívne. Treba si však dať pozor, aby toho nebolo na fasáde až príliš. Pretože dizajn dokáže vyniknúť len vtedy, keď má na to správny priestor.

Rodinný dom Jurowce, Poľsko, architekt: APA Agnieszka Walesko – Kakareko. Rodinný dom Jurowce, Poľsko, architekt: APA Agnieszka Walesko – Kakareko. (zdroj: Baumit)

Inovácie v podobe kamennej fasády

Zaujímavou inováciou sú aj omietky z pestrých kamienkov s názvom marmolit alebo MosaikTop. Prinášajú osvieženie fasády formou imitácie kameňa a hodia sa napríklad na spestrenie soklovej časti fasády alebo drobné dizajnové detaily.

Inšpiráciu pre fasádu nájdete aj v nových odtieňoch z kolekcie Nature Line, vytvorenej podľa aktuálnych trendov a inšpirovanej modernými prírodnými kameňmi.

MosaikTop MosaikTop (zdroj: Baumit)

V kurze je pluralita

Tak, ako vonkajšia fasáda píše charakter domu, vnútorné omietky vytvárajú štýl bývania. V súčasnosti viac ako inokedy vidieť koncept prepojenia vonkajších a interiérových stien. Rovnako ako na fasádach sa aj na vnútorných omietkach dostávajú k slovu hrubozrnné motívy a dokonca prepojenie vonkajšieho a vnútorného priestoru.

„Zaujímavý je prienik prvkov, v minulosti používaných len na vonkajšej fasáde, aj do interiérov. Týka sa to práve hrubozrnnej štruktúry, reliéfov a drsnejších materiálov ako betón či kov. Aj ťahané omietky boli v minulosti prítomné len na vonkajšej fasáde, dnes sú súčasťou interiérov,“ hovorí interiérový architekt Andrej Veselý.

Ľuďom už neprekáža, že štruktúra je hrubšia až drsnejšia a vzhľad sa pritvrdil. Neustupujú však ani hladké prvky, i keď už nemajú dominantné postavenie.

„V súčasnosti je v kurze hlavne pluralita,“ dodáva Veselý a pokračuje, že omnoho viac dokáže vyniknúť, keď sa so štruktúrou pracuje.

(zdroj: Pixabay)

Prepájanie neprepojiteľného

Kombinácia tvrdšieho a jemnejšieho či štandardného a inovatívneho je témou dnešných interiérov.

„Vedľa seba dokážu príjemne fungovať aj drsné, mäkké a jemné prvky. Rovnako sa neustupuje ani od tapiet, čo sa pretavuje až do akéhosi prepájania neprepojiteľného. Prechádza to celým interiérom a kombinuje nielen materiály a štruktúry, ale aj časové obdobia,“ hovorí Veselý.

Je to veľký rozdiel oproti predošlej dekáde, v ktorej boli steny viac vyhranené. Dnes sa veci zvyknú spájať a fungujú vedľa seba.

Stop fľakom na fasáde
Súvisiaci článok
Stop fľakom na fasáde

„Je cítiť posun aj v tom, že dizajn izieb sa vníma ako celok. Preto sa omietky a štruktúry dnes do interiéru prenášajú ako príbehy. Kombinujú rôznorodé techniky, čo im vizuálne pomáha,“ hovorí Veselý.

Omietku netreba vnímať ako niečo, čo miestnosť ohraničuje. Na druhej strane treba ustrážiť, aby aj štruktúra a farebnosť pôsobili na stene vhodne a vyrovnane.

„Je nutné zohľadňovať pomer stien, výšku a šírku a špecifické potreby miestnosti, čoho výsledkom je jej celkový výraz,“ dodáva Veselý.

Menej je viac

„V miestnosti by nemali byť dve až tri rôzne štruktúry. Väčšinou je nutné mať jeden priestor a jednu štruktúru. Mixovanie môžeme použiť iba v ojedinelých prípadoch,“ radí Veselý.

V takom prípade je dôležité mať jednu dominantnú stenu a ostatné musia byť menej výrazné, aby vynikli expresívne prvky. Jedna stena je hlavná a zvyšné podporia jej vyniknutie.

(zdroj: Baumit)

„Zaujímavým prvkom do moderných interiérov je imitácia betónu. Okrem toho prichádzajú nové materiály a imitácie kovu, látky na stene a tapety, ktoré doteraz na trhu neboli. Treba s nimi pracovať citlivo a riadiť sa základným pravidlom, že menej je viac,“ vysvetľuje Veselý.

Zároveň poukazuje na častý problém, že ľudia sú dnes nadšení možnosťami, kvôli čomu je výsledkom prekombinovaný priestor štruktúrou aj farbami.

„Ľudia potrebujú oddychovať a byť čo najmenej zahlcovaní optickými vnemami. Preto je trendom nezahlcovať sa ani omietkami, ktoré doslova opticky útočia, skôr je to o pokoji a harmónii. Dnes je relax a oddychovanie všeobecným trendom. Prispôsobujú sa tomu aj omietky,“ dodáva Veselý.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Autor: Marek Mittaš pre Baumit